Ses kısıklığı tiroit hastalığının habercisi olabilir

Daha çok ses kısıklığı, halsizlik ve öksürük belirtileriyle ortaya çıkan tiroit hastalıklarına dikkat çeken Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Emin Önde, bu hastalıkların tanısında kullanılan TSH hormonu ölçümü ve tiroid ultrasonunun sağlık ocaklarında bile kolaylıkla uygulanabildiğini söyledi. İhmalin kansere yol açabileceği uyarısında bulunan ve 6 ayda bir kontrolün gerekli olduğunu söyleyen Önde, 10 soruda tiroit hastalıkları hakkında şu bilgileri verdi:

1) İyot alımınız yeterli mi?

İyot, tiroid bezinin hormon üretmek için kullandığı hammadde olduğundan, normal bir tiroid hormonu için vücuda yeterli iyot alımı sağlanmalı. Ancak, iyotun azlığı da aşırı alımı da tiroid ve vücudumuz açısından zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günde 150 mikrogram iyot alınmalı. İyot bakımından zengin ürünleri şöyle sıralayabiliriz: Badem, deniz ürünleri, et, karaciğer, tavuk, hindi, fındık, ay çekirdeği, süt ve yumurta.

2) Ailenizde tiroid hastalığı var mı?

Ailede tiroid problemi öyküsü varsa, sizde de olma ihtimali çok yüksek. Genetik bir problem olan tiroid, aşırı iyotlu ya da iyotsuz bir beslenme ile tetiklenerek ortaya çıkabiliyor. Özellikle ailede tiroid sorunuyla karşılaşanlar tetikte olmalı.

3) Sigara içiyor musunuz?

Sigara içiyorsanız tiroid bezi hastalığıyla karşılaşma riskiniz artıyor. Sigaranın içindeki siyonür, tiroidin çalışmasına engel oluyor. Bu da TSH hormon seviyesinin yükselmesinden kaynaklı tiroid hastalığını beraberinde getiriyor. Tiroid bezi hastalığına, sigara içenlerde içmeyenlere göre iki kat daha fazla rastlandığı yapılan araştırmalarda görülmüş.

4) Boynun ön kısmında şişlik mi hissediyorsunuz?

Boğazınızda şişlik hissediyorsanız dikkat! Boğazda meydana gelen şişlik tiroid bozukluğunun habercisi olabiliyor. Erken teşhis önemli ve şişliğin tiroid kanserine kadar gidebileceği unutulmamalı.

5) Gün içinde enerji düşüklüğü mü yaşıyorsunuz?

Sürekli uyumak istiyor ya da normalden fazla uyuyorsanız ama yine de yorgun, bitkin ve enerjiniz yok gibi hissediyorsanız, bu belirtiler tiroid bezi hastalığının habercisi olabilir.

6) Son zamanlarda kilo probleminiz mi var?

Tiroid hormonunun yavaş çalışması ve TSH hormonu değerlerinin yükselmesi ile zayıflamak imkansız hale gelebiliyor. Eğer tiroid bezi vücudun ihtiyacı olan hormon seviyesinin üzerinde ise bu da ani kilo kaybı yaşamanıza sebep oluyor.

7) Ses kısıklığı var mı?

Ses kısıklığı, ses kalınlığı veya yutma güçlüğü gibi belirtiler tiroid bezi hastalığını akla getirmeli.

8) Radyasyona maruz kaldınız mı?

Radyasyona maruz kalmış kişilerde tiroid nodülüne rastlanıyor. Çernobil ve Japonya’da yaşanan nükleer felaketler sonucunda radyasyon etkisi ile ciddi oranda tiroid bezi hastalığına rastlandı. 2031 yılında Çernobil etkisi ile kanser oranında ciddi artışlar görülebilir.

9) Kadın ve 65 yaş üzerinde misiniz?

Kadınlarda 65 yaş üstünde olan tiroidin nodülleşme riski yüksektir. Özellikle 65 yaş üstü kadınlar risk altında olduğundan düzenli kontrole gitmeleri gerekir.

10) Daha önce TSH hormonu düzeyinize bakıldı mı?

Tiroid uyarıcı hormon ya da TSH düzeyleri, tiroid sorunlarını teşhis etmeye yardımcı oluyor. Eğer yukarıdaki belirtilerden şikayet ediyorsanız acilen bir uzmana başvurmalı ve TSH hormon düzeyine baktırmalısınız.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.