Serinletir ama doygunluk noktası geç oluşur

doktor oneri

Dondurma, protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D ve E vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum, demir ve çinko gibi mineraller açısından zengin bir besin.

“2002 yılı Psikiyatri Enstitülüsü Neuroimaging Bilimler Merkezi çalışmasına göre donurma, beyindeki keyif bölgelerine etki ediyor. Yani kararında yiyerek formunuzu ve hayatınızı tatlandırabilirsiniz” diyen Diyetisyen Berrin Yiğit, dondurmanın beslenmedeki yerini ve ‘kararında yemek’ten ne kastettiğini ntvmsnbc‘ye anlattı: 

“Süt ve süt ürünlerinden yapılan dondurma çok önemli bir kalsiyum kaynağı. Ayrıca şeker, glikoz şurubu gibi tat katıcı maddeler, bitkisel yağ veya süt yağından oluşan dondurma farklı aromalar, sahlep, kıvam vericiler, emülgatörler, doğal ve doğala özdeş farklı aromalar da içeriyor.” 

KALORİ DEĞERLENDİRMESİ KOLAY DEĞİL
Kalsiyum açısından iyi bir kaynak olsa da doygunluk noktasının geç oluşması nedeniyle kalori uyarısında bulunan Yiğit, dondurmanın kiloya dönüşmemesi için önerilerini şöyle sıraladı:

“Dondurmaya sadece kalsiyum kaynağı olarak bakmak yanıltıcı olabilir. Dondurmanın kalori değerlendirmesi çok kolay değildir. Aroması, içine katılan bisküvi, gofret, fındık ve fıstık gibi tatlandırıcılar rakamları kabartabilir. Son çalışmalar, her şeyde olduğu gibi dondurmalarda da kalori mutasyonlarına dikkat çekiyor.”

ESKİDEN 150 KALORİYDİ, ŞİMDİ 1250 KALORİ
“Araştırmalar, eskiden yaklaşık 150 kalori değerindeki geleneksel dondurmaların 1250 kalorilere kadar yükselebildiğini gösteriyor. Ancak yine de klasik sade yarım kase dondurma tükettiğinizde ortalama 150 kalori ve 6 gram yağı göze almalısınız. Tüm bu gerçekler doğrultusunda ‘peki ne sıklıkta dondurma tüketmeliyiz?’ derseniz size önerim; haftada 3 kez 2 top normal dondurma veya 1 kez dilediğiniz herhangi bir hazır dondurma ya da çok fanatikseniz hergün meyvenizin yanında 1 top diyet dondurma tüketebilirsiniz.

Dondurma yemek istiyorsanız 1 porsiyon meyvenizi ve 1 kase yoğurt veya süt alternatifini iptal edip yerine 2 top dondurma tüketebilirsiniz. Tabii daha da kontrollü ilerlemek isterseniz neden light olanları tercih etmiyorsunuz. Veya 1 paket diyet bisküvi yemek yerine 2 diyet bisküviyi ufalayıp üzerine 2 top diyet dondurma ekleyebilirsiniz.”

ETİKET OKUMAYI İHMAL ETMEYİN
“Ancak unutmayın üzerine eklenen fındık, fıstık, soslar ile servis edildiği külahlar veya kağıt helvalarla kalorisi artabilir” diyen Yiğit, dondurma satın alırken dikkat edilecek noktalara da değindi:

“Sağlıklı dondurma soğuk zincirin korunduğu, ambalajlamanın ideal koşullarda gerçekleştiği, saklama şartlarının önerilen derecelerde tutulduğu ve güvenli markaların ya da yöresel üretimlerin elinden çıkan özelliklerdedir. İçeriğindeki süt içeriği ile mikroorganizmaların üremesi için çok iyi zemin hazırlar. Bu nedenle özellikle açıkta satılan dondurmalardan uzak durulmalı, iyi üretim kurallarına uygun tesislerde pastörize sütten hazırlanmış olanlar tercih edilmeli. 

Her hazır üründe olduğu gibi dondurmada da etiket okumaya dikkat etmelisiniz. Üretim ve son kullanma tarihine, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı gibi gerekli mercilerden üretim izni olup olmadığına bakılmalı.

Dondurulmuş hazır ürünlerin derin dondurucu veya buzdolaplarında belli ısı derecelerinde korunması gereklidir. Marketlerde alışveriş arabalarında unutulan dondurmalar eridikleri veya uzun süre bekletildikleri takdirde kesinlikle tekrar kullanılmamalıdır. Bilinçli aşışveriş yapmalı, paketi hasara uğramamış dondurmaları almalısınız.

Hijyenik olduğundan emin olduğunuz dondurmanızı biraz meyve ekleyerek tüketmekte fayda var. Özellikle kalori içeriği düşük, su içeriği yüksek vişne en ideal seçimlerden biri. Öte yandan iyi bir ikindi aperatifi olarak biraz yulaf veya tam tahıllı mısır gevreği de ilave edebilirsiniz.”

FARENJİTE NEDEN OLMAMASI İÇİN…
“Farenjit başta olmak üzere herhangi bir sağlık sorununa neden olmaması için dondurma nasıl tüketilmeli? sorusuna Berrin Yiğit’in cevabı:

“Önemli olan dondurmayı serinlemek adına vücut ısısının aşırı yükseldiği, hararetli anlarda saldırırcasına tüketmemeye gayret etmek. Mümkün olduğunca 1 bardak oda ısısında su yudumlayarak, yavaş yavaş tüketilirse hiç bir sağlık sorununa neden olmaz.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.