Sepsis, dünyada her yıl 8 milyon can alıyor

Türk Yoğun Bakım Derneği‘nden yapılan açıklamada, sepsisin erken tanı konularak tedavi edilmemesi halinde birçok organda yetmezlik meydana geldiği belirtildi.

Özellikle kalp krizi, akciğer, meme, prostat kanserlerinin toplamından daha fazla ölümle sonuçlanan organ yetmezliği hastalığı sepsisin yeterince bilinmediğine işaret edilen açıklamada, sepsis nedeniyle dünyada her yıl 5 milyonu çocuk 8 milyon kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Sepsisin Türkiye’de görülme sıklığının bilinmediği belirtilen a çıklamada görüşlerine yer verilen Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, sepsis hakkında farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini ve erken tanı konulması halinde yüzde 20 oranında olumlu sonuç alındığını kaydetti.

ÖLÜMLERİN AZALTILMASINDA EN ÖNEMLİ ETKEN ERKEN TANI

Ünal, tanı ve tedavide yaşanacak bir saatlik gecikmenin sepsise yol açacağının altını çizerek, “Sepsise bağlı ölümlerin azaltılabilmesi için en önemli nokta erken evrede hastalığın tanınması ve tedaviye başlanmasıdır. Yapılan araştırmalar, sepsis kaynaklı ölümlerin en az yüzde 10-15’inin önlenebilir olduğunu, erken tanı ve tedavi ile sepsiste hayatta kalmanın artırılabileceğini ortaya koymuştur” değerlendirmesinde bulundu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.