Şekerleme firmasına ürünlerinde “şeker var” diye dava açtı

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Jessica Gomez ilginç bir davaya imza attı. Ülkedeki şekerleme firmasına ürünlerinde şeker olduğu gerekçesiyle dava açan Jessica Gomez, şirketin bilgiyi gizlediğini düşünüyor.

Davacı Gomez, Jelly Belly olarak bilinen jölenin, “Sport Beans” (Spor şekerleri) ambalajında şirketin şeker yerine, “koyulaştırılmış şeker kamışı suyu (evaporated cane juice)” yazdığı gerekçesiyle şirketi tüketiciyi aldatmakla suçluyor. Ürünün içerisinde yer alan karbonhidrat, elektrolit ve vitanmin gibi bileşenler direkt olarak ambalajda belirtiliyor.

Şirket davayı saçma olarak nitelerken, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu, Jessica Gomez’in haklı olabileceğine inanıyor. Kurumun daha önceden aldığı bir kararla sadece meyve suları “juice” kategorisinde değerlendirilebiliyor. Jelly Belly’nin bileşenlerinde meyve olmamasına rağmen “juice” ibaresinin kullanılması şirkete pahalıya mal olabilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.