Samoa’da deng humması salgını can aldı

Radyo Yeni Zelanda’nın (RNZ) Samoa Sağlık Bakanlığına dayandırdığı habere göre, deng humması salgınının baş gösterdiği ekim ayından bu yana bin 522 kişide virüse rastlandı, bunlardan 399’u hastaneye kaldırıldı.

Hastaneye kaldırılanlardan 4 kişi yaşamını yitirdi.

Yeni Zelanda’daki ESR Laboratuvarı’nda yapılan testler, bu kişilerin deng humması nedeniyle öldüğünü gösterdi.

Salgının en fazla görüldüğü yerlerden başkent Apia’da virüsten en fazla 5-9 yaş grubundaki çocuklar etkileniyor.

DENG HUMMASI ŞİDDETLİ GRİP BENZERİ BELİRTİLER VERİYOR

Samoa Sağlık Bakanlığı, hastalığa karşı hazırlanan mücadele ve virüsü taşıyan sivrisineklerin yok edilmesi çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Ateşli bir hastalık olan ve şiddetli grip benzeri belirtilerle ortaya çıkan deng humması, Aedes cinsi sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor. Deng humması, Doğu Akdeniz, Afrika, Hindistan, Uzakdoğu ülkeleri, Hawai, Karayip Adaları, ABD’nin güney eyaletleri, Avustralya ve Pasifik ülkelerinde görülüyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.