Salgın durumunda domuz gribi senaryosu

doktor oneri

Avrupa Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele ve Kontrol Merkezi, domuz gribi salgını durumunda, dünya nüfusunun yarısına yakınının virüsten etkilenebileceğini bildirdi.

Merkezde görevli Angus Nicoll, 1918’deki İspanyol gribi, 1957’deki Asya gribi ve 1968’deki Hong Kong gribi nedeniyle dünya nüfusunun yüzde 25-30’unun hastalandığını belirtti.

Bu tarihlerde virüsü kapsa bile dünya nüfusunun üçte birinin hastalanmadığını söyleyen Nicoll, ancak virüsün bulaşma oranının yüzde 50 kadar olduğunu ifade etti.

Bu griplere yakalananların yaklaşık yüzde 4’ünün hastanede tedavi edilmesi gerektiğini belirten Nicoll, 1957 ve 1968’de hastalananlardan ölenlerin oranının yüzde 0,2 olduğunu vurguladı.

İspanyol gribi salgınınınsa ‘olağandışı bir salgın’ olduğunu ve ölüm oranının yüzde 2-3’ü bulduğunu söyleyen Nicoll, “Aynı şeyin tekrar görüleceğini söylemek istemiyorum” dedi.

Ancak Nicoll, H1N1’in yeni bir virüs olduğuna dikkati çekerek, “Birçoğumuzun şu an bağışıklığı yok. Birçok kişi etkilenecek, bu kişilerden üçte biri kadarında belirtiler görülmeyecek, birçok kişi hafif, pek azı ağır belirtiler gösterecek ve pek azı yaşamını yitirecek” diye konuştu.

“KORKULDUĞU KADAR AGRESİF DEĞİL”
Öte yandan Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, domuz gribi hastalığına neden olan H1N1 virüsünün “endişe edildiği kadar agresif olmadığını” belirtti.

Cordova, düzenlediği basın toplantısında, virüsün sanıldığından daha az agresif olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı, H1N1’in, yüzde 70 ölüm oranı olan kuş gribi virüsünden farklı olduğunu ifade etti.

Meksika’da 343 vakanın kesinleştiğini, 15 kişinin öldüğünü belirten Cordova, ölenlerden 11’inin Meksikalı olduğunu kaydetti.

İSRAİL’DE MEKSİKA’DAN DÖNEN ÇİFT KARANTİNADA
Bu arada, İsrail’de Meksika’dan dönen bir çift domuz gribi şüphesiyle hastanede karantina altına alındı.

Tel Aviv’li 27 yaşında bir kadın ile 34 yaşındaki erkeğin, Meksiko’ya yaptıkları ziyaretten sonra, bugün öğleden sonra gribe yakalandıkları şüphesiyle İhilov hastanesine başvurdukları bildirildi. Çift karantina altına alırken, hastane, durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

İsrail Sağlık Bakanlığı ise aynı şüphe ile tedavi altında bulunan iki İsrailli’nin testlerinin negatif çıktığını duyurdu.

İsrail’de, şimdiye kadar Meksika’dan dönenler veya hastalığın bulaştığından şüphelenilenlerden sadece ikisinde domuz gribi vakası kesinleşti.

ÇİNLİ BAKAN: ÇİN’E GİRME OLASILIĞI YÜKSEK
Çin Sağlık Bakanı Çen Cu da, yaptığı açıklamada, A tipi H1N1 gribinin Çin’e girme olasılığının yükseldiğini belirtti.

Bakan Çen, Çin Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen telekonferansta, ülkede bu hastalığa henüz rastlanmamasına rağmen, olası bir salgına karşı hazırlıklı olunması çağrısı yaptı.

Çinli yetkili, gözetimin ve çalışmaların yoğunlaştırılarak, şüpheli vaka görülmesi durumunda zamanında müdahale edilmesini ve bildirim yapılmasını istedi.

Çin Sağlık Bakanlığı, Devlet Konseyi’nin de onayıyla “domuz gribi” olarak bilinen A tipi H1N1 gribini Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Yasası’nda belirlenen ikinci kategoriden bulaşıcı

hastalıklar listesine dahil etti. Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, bu hastalığa yine de, birinci kategoriden bulaşıcı hastalıklara karşı alınması öngörülen önleme ve kontrol tedbirleri uygulanacak.

Öte yandan, İngiltere’de ilk doğrulanan domuz gribi vakasının virüsü Meksika’da bulunduğu sırada değil, İngiltere’de kaptığı bildirildi.

İskoçya hükümeti, Graeme Pacitti adlı kişinin Meksika’nın güneyine balayına giden ve H1N1 virüsünü kapan İskoç çiftle yakın teması nedeniyle hastalandığını duyurdu.

İngiltere’de kesinleşen ilk vakalardan olan çift hastaneye kaldırılmıştı.

FRANSA’DA İKİ KİŞİDE VİRÜS TESPİT EDİLDİ
Fransa’da iki kişide H1N1 virüsüne rastlandığı bildirildi.

Sağlık Bakanı Roselyne Bachelot, TF1 televizyonuna yaptığı açıklamada, Fransa’daki ilk vakaların kesinleştiğini söyledi. Bachelot, bir kişiye de virüs bulaştığından şüphelenildiğini, bu vakada kesin sonucun beklendiğini belirtti.

Virüsün ortaya çıktığı Meksika’da, kesinleşen 343 vakadan 15’i yaşamını yitirdi. Bu arada Polonya’da da 3 şüpheli vakaya rastlandı. Virüsten en çok etkilenen 3. ülke olan Kanada’da da virüsten etkilenenlerin sayısı 51’e çıktı.

“ETKİLİ BİR AŞININ BULUNMASI MÜMKÜN”
Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada da, H1N1 virüsüne karşı etkili bir aşının bulunmasının mümkün olduğunu bildirdi.

DSÖ’nün aşı araştırmaları programının sorumlusu Dr. Marie-Paule Kieny, “4-6 ay gibi kısa sürede etkili bir aşının bulunmasının kuşkusuz mümkün olduğunu” belirtti.

Etkili bir aşının bulunması beklenirken, H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi hastalığının tedavisinde Tamiflu ve Relenza adlı ilaçlar kullanılıyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.