Sahte gıda operasyonunda maymun eti, tırtıl, çekirge ele geçirildi

Avrupa Polis Örgütü Europol’ün Kasım 2015 ile Şubat 2016 arasında 57 ülkede düzenlediği sahte gıda operasyonunda 10 bin tondan fazla yasaklı gıda ürünü ele geçirildi.

Tarihin en geniş kapsamlısı olduğu belirtilen sahte gıda operasyonunda özellikle İtalya, İngiltere ve Belçika’da katkı maddeli ve boyalı gıda ürünleri tespit edildi.

Operasyonda ele geçirilenler arasında maymun eti, gübreli şeker ve ördek eti gibi ilginç ürünler dikkat çekti.

Toplamda 12 bin küveti doldurmaya yetecek kadar sahte içki bulundu.

İngiltere’de 10 bin litre katkı maddeli içecek, İtalya’da yeşil rengi vermesi için bakır sülfata boyanan 85 ton zeytin tespit edildi.

Belçika Zaventem Havalimanı’ndaki kontroller sırasında ele geçirilen birkaç kilogram maymun eti ise gümrük memurlarını oldukça şaşırttı.

Ele geçirilen diğer yasaklı gıda ürünleri ve üretim yerleri ise şöyle:

Europol, sahte kilo verdirici üğrünlerin satışının ise, son 10 ay içinde 170 bin doları bulduğunu belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.