‘Sağlıkta Gelecek’ için buluştular

Kerem Aydınlar Kampüsünde düzenlenen toplantıda; Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Bakanlık üst düzey yetkilileri, Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Harvard Üniversitesi’nden öğretim üyeleri ile sağlık sektörü yöneticileri ve yatırımcılarından oluşan 310 katılımcı bulundu.

Akademisyenler, sağlık sektörü yöneticileri ve yatırımcılarından oluşan 310 katılımcının yer aldığı toplantıda kanserden obeziteye, uyuşturucu bağımlılığı ile mücadeleden kanser tedavisinde baş döndürücü gelişmelere dek pek çok konu masaya yatırıldı.

Doç. Dr. Haluk Özsarı, “Tarafsız, bilimsel bir bakışla sağlık sektöründe ortak aklı oluşturarak, ulusal ve uluslararası sağlık politikalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz” derken, bu amaçla sektör buluşmaları toplantısının geleneksel olarak iki ayda bir gerçekleştirileceğini, yılın son toplantısının da uluslararası kongre olarak düzenleneceğini söyledi. Sağlıklı yaşamı teşvik eden, hastalığı değil sağlığı yöneten, sorunları bilgiye dayalı yöntemlerle araştırıp projeye dönüştüren bir misyonla hareket ettiklerini belirten Özsarı, “Ülkemiz ve bölgemiz hatta uluslararası sağlık politikalarında geleceğe birlikte yatırım yapabilmeyi diliyorum” dedi.

SAĞLIKTA BİLGİ VE TEKNOLOJİ ÜRETMEK

Prof. Dr. Zeynep Güven de toplantının açılışında “Amacımız nitelikli ve iyi sağlık profesyonelleri yetiştirirken özellikle sağlık alanında bilgi ve teknoloji de üretmek. Dolayısıyla bu hedefle üniversitemiz her geçen gün bu misyona yaraşır yeni faaliyetlerini artırmakta. Sağlık sektörünün tüm paydaşlarını ve tüm bileşenlerini çok ama çok önemsiyoruz. Ve gelecek nesillere daha güçlü, daha sağlıklı bir Türkiye bırakmak için bu paydaşlar arasındaki iletişimin ve etkileşimin de son derece önemli olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

SAĞLIKTA GELECEK VİZYONU 2023

Sağlık sektöründe hem ulusal hem uluslararası en yeni bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı toplantıda konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş “Acıbadem Üniversitesi’ne teşekkür etmek istiyorum. Sağlık Politikaları ve Araştırma Merkezi’nin kurulması bu üniversitede fevkalade önem arz ediyor. Ülkenin geleceğinde, sağlığın geleceğinde politika üretmek fevkalade zor. Bu sektörün geleceği çok fazla bilgi birikimi ve yeniliklerle sürekli değişiyor. Bunu takip edecek bir bilim alanı olması, bununla ilgilenen beyinler olması son derece önemli” dedi.

Hükümetin sağlıkta 2023 hedeflerini anlatan Prof. Dr. Eyüp Gümüş, “Özellikle koruyucu sağlık hizmetlerine çok önem vermekteyiz. Sağlıklı yaşam kültürü artık Türkiye’de sağlığın geleceğinde öne çıkmaktadır” diye konuştu.

KANSERDE HEDEFE YÖNELİK İLAÇLAR HIZ KAZANACAK

Toplantıda Harvard Üniversitesi’nden öğretim üyeleri de uluslararası sağlık sektöründe son gelişmelere yönelik bilgiler aktardı. Prof. Dr. Donald Goldmann sağlıkta eşitlik ve koruyucu sağlığın önemini vurgularken görev yaptığı Sağlık Hizmetleri Gelişimi Enstitüsü’nde hastaların yaşamlarını, toplumların sağlığını ve sağlık çalışanlarının mutluluğunu artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Prof. Dr. Anita Wagner da özellikle tüm dünyada çağımızın korkutucu hastalığı kanserde tedaviye yönelik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla uygulanmasının umut verici olduğunu söyledi. Sağlık sektöründe her şeyin çok hızlı geliştiğini, ilaç sektöründe çok hızlı gelişmeler olduğunu belirten Prof. Dr. Anita Wagner “2020 yılı sonunda 943 yeni aktif etken maddenin pazara gireceği öngörülüyor. 2020 yılına kadar 225 yeni molekül ortaya çıkacak. Bu ilaçların büyük bölümü kanser tedavisine yönelik, kanserde hedefe yönelik ilaçlardan oluşacak” dedi.

DEVRİM NİTELİĞİNDE KEŞİFLER

Kanserin halihazırda en önemli sağlık sorunlarından biri olmaya devam ettiğini buna karşın hastalığın tedavisine yönelik baş döndürücü gelişmeler yaşandığını, kişiye yönelik tedavilerin uygulandığını vurgulayan Prof. Dr. Anita Wagner “Sağ kalım açısından umarız belli dereceye kadar tamamen iyileştirilebilecektir” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.