Sağlıklı yaşam meme kanseri riskini azaltıyor

Daha az alkol almak, daha fazla egzersiz, düşük kilo ve emzirmenin, meme kanseri vakalarını önemli ölçüde düşürmede etkili olduğu belirtildi.

Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) ile Imperial College London tarafından, yaşam biçimi tercihlerinin hastalık üzerindeki etkisiyle ilgili mevcut verilerin gözden geçirildiği bu büyük araştırmada, hayatlarındaki basit değişikliklerin binlerce kadını kanserden koruyabileceği sonucuna varıldı.

Daily Telegraph’ın haberine göre, WCRF’den Prof. Martin Wiseman, “Bu araştırma, yaşam biçiminin bir kadının kanser olma riskini nasıl etkileyebileceği konusunda şimdiye kadarki en açık resmi sunuyor” dedi.

Wiseman, “Alkol alımını sınırlayarak, sağlıklı bir kiloya sahip olarak ve fiziksel olarak aktif olarak, kadınların kanser riskini önemli ölçüde azaltabileceğinden artık her zamankinden çok daha fazla eminiz” diye konuştu.

Prof. Wiseman, sadece bu değişiklikleri yaparak Britanya’daki kanser vakalarının yüzde 40 oranında azaltılabileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

WCRF, bu verilerin ışığında kadınlara, normalin altına düşmemek şartıyla mümkün olduğunca ince kalmaları, günde en az 30 dakika herhangi bir tür egzersiz yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Bunun yanı sıra eğer alkol alıyorlarsa tüketimlerini günde bir kadehle sınırlandırmaları da kadınlara tavsiye edildi. Ayrıca en az 6 ay emzirmenin kanser riskini azaltmada önemli olduğu vurgulandı.

Araştırma çerçevesinde, daha önce yapılmış 900’ün üzerinde bilimsel çalışma değerlendirilerek WCRF’nin 2007 meme kanserini önleme raporu güncellendi.

KİLOYA KARŞI SPOR

İngilterede Obeziteyi Önleme Derneğinde bulunan Tam Fry isimli yetkili obezitenin gerçekten çok tehlikeli ve dikkat edilmesi gerektiğini savundu.

Meme Kanseriyle Savaş Derneği’nin yöneticisi Arlene Wilkiespor yapan, sağlıklı beslenen ve vücut kitle endeksine dikkat edip formunukoruyan kişilerin meme kanserini azaltmanın dışında kalp krizi, tansiyon, diyabet ve eklem problemlerinin de azaldığına dikkat çekti.

Ayrıca kadınlarda yaşın en büyük faktörlerden biri olduğunu belirten Wilkie, meme kanserine yakalananların yüzde 80’nin 50 yaş ve üstü kadınlardan oluştuğunu vurgulayarak, kilo fazlası olan kadınların menopozdan sonra meme kanserine yakalanma riskinin arttığını söyledi.

Prostat ve bağırsak kanseriyle ilgili çalışmanın raporu ise önümüzdeki sene açıklanacak.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.