Sağlıkçılara şiddet uygulayanlar tutuklanacak

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar tutuklanabilecek.

Türk Ceza Kanunu’na göre 2 yıldan az ceza alanların tutuklanamadığını hatırlatan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yasada değişiklik yapılacağını söyledi:

“Şu anda mahkemelerin iki yıldan az olan cezalarda tutuklama yetkisi yok, tutuklama yapamaz. Şimdi hekime ve sağlıkçıya şiddet uygulayan kim olursa olsun tutuklanabilecek. Eskiden olduğu gibi 2 yıl süre sınırı olmayacak. En caydırıcı olan bu. Bunun dışında daha farklı uygulamalar daha var.”

Çarşamba günü Bakanlar Kurulu’na sunulacak düzenlemeyle, TCK’nin 100. maddesi değiştirilecek.

Tehdit ve hakaret suçlarının da tutuklama nedeni olması planlanıyor. Değişikliğin sınırları Bakanlar Kurulu’nda netleştirilecek.

Polisin sağlık çalışanına şiddet uygulayanı 24 saat gözaltın tutma yetkisini de uygulanması sağlanacak.

Milliyet gazetesine konuşan Bakan Müezzinoğlu, sağlıkçıların yıpranma ve özlük haklarıyla ilgili de çalışma yaptıklarını da açıkladı. Bakan, Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun düzenlemeleri 14 Mart Tıp Bayramında kamuoyuna duyuracağını söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.