Sağlıkçılar ‘Tam Gün’ e karşı yürüdü

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan’ın da katıldığı eylemde, hastanenin Temel Tıp Bilimleri Bölümü önünde toplanan sağlık çalışanları, çeşitli sloganlar attı. Ardından yürüyüşe geçerek hastanenin ön kapısına gelen ve slogan atmayı sürdüren grup adına SES Aksaray Şube Başkanı Songül Beydilli bir basın açıklaması yaptı.

Tam gün yasa tasarısının sağlık çalışanlarının ücretlerine yönelik bir düzenleme içermediğini, hastaları hekimlere karşı kışkırttığını savunan Beydilli, ”Tasarı, sağlık çalışanlarını geçinebilmek için 7 gün 24 saat çalışmaya zorlayarak hasta güvenliğini tehlikeye atıyor. Hekimleri, daha fazla muayene, daha fazla tetkik, daha fazla ameliyat yapmaya yönlendiriyor, üniversite ve eğitim hastanelerinde eğitimin kalitesini daha da düşürüyor” diye konuştu.

”Tam gün yasa tasarısını da içeren sağlıkta dönüşüm programının temel hedefi, sağlığın ticarileştirilmesidir, özelleştirilmesidir” görüşünü savunan Beydilli, hızla artan sağlık harcamalarını karşılamanın yolunun vatandaşın cebi olarak görüldüğünü söyledi.

TTB Merkez Konseyi Üyesi Ali Çerkezoğlu da ”Hekimleri, sağlık çalışanlarını yarıştırarak, daha çok muayene, daha çok ameliyat üzerine sistemi kurarsanız, bilin ki bu halka iyilik yapmazsınız” dedi. Çerkezoğlu, tasarı geri çekilene kadar Türkiye’nin her yerinde eylemlerinin süreceğini sözlerine ekledi.

DİĞER EYLEMLER  
Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki eylemde konuşan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Dr. Ayşen Gürbüz, tasarıda öngörülen düzenlemeleri eleştirdi.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan grup adına da SES temsilcisi Dr. Naciye Erdoğan, düzenlemenin, sağlık emekçilerinin gelirini ve iş gücünü yükseltmeye yönelik bir çalışma olmadığını savundu.

Koşuyolu Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları Tam Gün Yasa Tasarısı’nı protesto etti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.