Sağlık örgütlerinden ‘Tam Gün’ protestosu

TTB ve tıp uzmanlık derneklerinin yetkilileri, Hacettepe Üniversitesi’nde bir araya gelerek Tam Gün Yasa Tasarısı ile ilgili bir değerlendirme yaptılar. Gürsoy, bugün hekimlik mesleği ve Türkiye’nin sağlık sorunları ile ilgili önemli bir tasarının TBMM’de görüşüldüğünü hatırlatarak, ”İş işten geçmeden” bu konuda kamuoyunu aydınlatmak istediklerini söyledi.

Tam Gün Yasası Tasarısı’nın sağlıkta dönüşüm programının önemli ayaklarından birisi olduğuna işaret eden Gürsoy, bu yasanın ardından kamu hastanelerinin birleştirilmesine yönelik düzenlemenin de gündeme geleceğini savundu. Tasarının kendileriyle mutabakat sağlanmadan çıkarılmak istendiğini ifade eden Gürsoy, ”Bize rağmen çıkarılan bu yasaya karşıyız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tasarıya ilişkin açıklamalarını da eleştiren Gürsoy, hekimlerin alacağı ifade edilen ücretlerin ve diğer farkların gerçekle ilgisinin olmadığını söyledi. Gürsoy, TTB olarak tam gün çalışmadan yana olduklarını, ancak tasarıda hekimlerin çok uzun süre çalışmaya zorlandığını ve bu nedenle sağlık hizmetlerinde sorunlar yaşatacağını söyledi.

Gençay Gürsoy tasarıya karşı izlenecek tavırla ilgili bugünkü değerlendirme toplantısında aldıkları kararı açıklarken de, ”Sağlık Bakanlığının kurul ve komisyonlarında yer almama konusunu gündeme getiriyoruz. Bu kurul ve komisyonlardan bütünüyle çekilme konusunda karar alma aşamasındayız” dedi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gürsoy, ”Bu tasarıya karşı kendilerinin tam gün çalışma ile ilgili önerilerinin ne olduğu” sorusu üzerine, daha önce konuyla ilgili önerilerini Sağlık Bakanlığına sunduklarını hatırlattı.

”Komisyon ve kurullardan çekilme kararını ne zaman hayata geçireceksiniz?” sorusuna karşılık Gürsoy, henüz karar alma aşamasında olduklarını, henüz bu konuda karar almadıklarını bildirdi. Gürsoy, bir soru üzerine tasarının hekimleri sürekli fazla mesaiye zorladığını, oysa bir hekimin hastalarına yeterli zaman ayırması gerektiğini söyledi.

17 BİN TL MAAŞ ALMALARI İMKANSIZ
TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu da söz konusu öneri ile bilgi verirken, ücretlerin güvence altına alınmasını, çalışma sürelerinin daha makul hale getirilmesini talep ettiklerini anlattı. Hekim uygulamalarından kaynaklanan hatalarda ödenecek sigorta ile ilgili de kendi önerilerinin farklı olduğunu belirten Bilaloğlu, kendi önerilerinin bu ödemelerin daha kısa sürede ve belirli bir fondan yapılmasını öngördüğünü söyledi.

Bilaloğlu, tartışmaların sadece muayenehanelerin kapatılması üzerine odaklanmak istendiğini, ancak sadece 1000 dolayında hekimin muayenehanesi bulunduğunu belirtti. Kamuoyuna açıklandığı gibi hekimlerin 17 bin TL maaş almalarının imkansız olduğunu ileri süren Bilaloğlu, tasarının yasalaşması halinde bir uzman hekimin bin 400-bin 600 TL maaş alacağını, bunun üzerine de sabit döner sermaye ücreti ekleneceğini anlattı. Ancak bir hekimin 17 bin TL alabilmesi için günde 20 saat çalışması gerektiğini ifade eden Bilaloğlu, bunun da imkansız olduğunu savundu.

TEKEL İŞÇİLERİNDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINI DESTEK
TTB, SES, Devrimci Sağlık-İş ve diğer sağlık örgütlerinin üyeleri daha sonra Hacettepe Üniversitesi’nden Sağlık Bakanlığına yürüdü. Gruptakiler, tasarı karşıtı pankartlar taşıyarak, slogan attılar. Abdi İpekçi Parkı’nda 30 gündür Ankara’da eylem yapan Tekel işçileriyle buluşan sağlıkçılar, daha sonra Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

TTB Merkez Konseyi Üyesi Ali Çerkezoğlu, burada yaptığı açıklamada sağlığın bir ekip hizmeti olduğunu belirterek, tasarının kendi görüşleri alınmadan yasalaştırılmak istendiğini söyledi. Sağlık hizmeti üretenlere kulak verilmesi gerektiğini ifade eden Çerkezoğlu, hastaların kendilerinin rakibi olmadığını, halkın sağlık hakkını savunduklarını ve savunmaya devam edeceklerini belirtti.

Para tartışması yapmadıklarını, iş güvencesi istediklerini kaydeden Çerkezoğlu sağlıkta dönüşüm programının mağduru olmak istemediklerini, bu nedenle tasarının geri çekilmesini talep ettiklerini söyledi. SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun da, sağlıkta dönüşüm programını ve sağlık kuruluşlarındaki taşeronlaşmayı eleştirdi. Sağlık Bakanlığının önündeki konuşmaların ardından sağlıkçılar, Tekel işçileriyle birlikte Türk-İş Genel Merkezi önüne yürüdü. Eylemciler burada, hükümet karşıtı sloganlar attılar.

TTB Genel Başkanı Gürsoy, burada yaptığı konuşmada ise, bu sabah Tam Gün Yasa Tasarısı ile ilgili yaptıkları toplantıya değindi. Tekel işçilerinin yanında olduklarını ifade eden Gürsoy, açlık grevlerine karşı olmalarına rağmen, Tekel işçilerinin bu eyleme zorlanmaları halinde işçilerin yanında olacaklarını belirtti. İşçilerin ”Ölmek var, dönmek yok” diye slogan atmaları üzerine Gürsoy, ”Ölmek de yok, dönmek de yok” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.