Sağlık çalışanlarına ‘Şiddet Bildirim Hattı’

Ankara Tabip Odasından yapılan yazılı açıklamada, hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artarak devam ettiği, sağlıksız ortamlarda hizmet veren sağlık çalışanları için şiddetin de başlı başına bir meslek risk haline geldiği ileri sürüldü.

Ankara Tabip Odası’nca, hekimler ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek amacıyla, öncelikle şiddetin nedenlerini saptamaya dönük bir dizi çalışma yürütüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, şiddete maruz kalan hekim ve diğer sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldıklarında anında başvurabilecekleri ve bilgi verip gerektiğinde yardım alabilecekleri ”Şiddet Bildirim Hattı” kurulduğu bildirildi.

HATTIN DİĞER UCUNDA NÖBETÇİ HEKİM OLACAK
Buna göre, şiddete maruz kalan sağlık çalışanı ”0 530 566 75 75” nolu hattı aradığında, hattın diğer ucunda bulunan nöbetçi hekim tarafından, şiddete uğramış sağlık çalışanının adı-soyadı, olayın nerede gerçekleştiği, çalışanının sağlık durumu, olayın sonrasında meydana gelen olumlu veya olumsuz gelişmeler, hukuksal yardım gerekip gerekmediği öğrenilebilecek. Bunların yanı sıra eş zamanlı olarak süreç şöyle işleyecek:

”Durumla ilgili olarak bu konuda görevli Yönetim Kurulu üyesi haberdar edilecek. Sağlık kuruluşunun yöneticileri ile görüşülerek bilgi alınacak. Gerekli tutanağın tutulması konusunda uyarılacak. Şiddet bildirim formu doldurulacak. Gerekirse olay yerine gidilerek hekimle ve sağlık kurumu yönetimiyle görüşme sağlanacak.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.