Sağlık çalışanları mutlu değil

doktor oneri

Tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Tüm Sağlık-Sen), sağlık çalışanlarının sorunlarını ve beklentilerini tespit etmek amacıyla bir araştırma yaptı.

Ankara merkezindeki sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan 1550 sağlık personelinin katıldığı araştırmaya göre, sağlık çalışanlarının yarından fazlası 1500 TL ve altında ücret alıyor. Çalışanların yüzde 3,4’ü ”600 TL ve altı”, yüzde 12,6’sı ”601-1000 TL arası”, yüzde 39’u ”1001-1500 TL arası”, yüzde 40,5’i ”1501-2000 TL arası”, yüzde 4,3’ü ”2001 TL ve üzeri” aylık gelire sahip.

Sağlık çalışanlarının yüzde 64’ü, ailesinin tek gelir kaynağını kendisi sağlıyor. Çalışma hayatında yaşadıkları sorunlara ilişkin görüşleri sorulan çalışanların yüzde 32,7’si ”Çalışana hak ettiği değerin verilmediğini”, yüzde 17,9’u ”Yöneticilerin olumsuz tavır ve davranışlarıyla karşılaştıklarını”, yüzde 25,1’i ”Görevlendirme ile ilgili aksaklıklar yaşadıklarını”, yüzde 6,6’sı ”Bazı özel durumlarda (hamilelik, doğum, emzirme, çocuk bakımı vb.) izin konusunda sorun yaşadıklarını” belirtti. Sağlık çalışanlarının yüzde 17,6’sı ise ”Herhangi bir sorunla karşılaşmadığını” ifade etti.

”Çalışma koşullarından dolayı aile içinde ve çevrede yaşadıkları en önemli problemle” ilgili soruya sağlık çalışanlarının yüzde 35,2’si ”Ailedeki rol ve görevlerimde aksaklıklar oluyor”, yüzde 23,5’i ”Nöbetlerden dolayı aile ortamında çatışma oluyor”, yüzde 13,3’ü ”Arkadaş ve çevreme yeterli zaman ayıramıyorum”, yüzde 23’ü ise ”Bunların dışında sorunları” olduğu yanıtını verdi.

KADINLAR DAHA MEMNUN

Çalışanların kurumlarından duydukları memnuniyeti ölçmeye yönelik soruyu katılımcıların yüzde 1,7’si ”Çok memnunum’, yüzde 26,9’u ”Memnunum”, yüzde 53,5’i ”İdare eder”, yüzde 13,8’i ”Memnun değilim”, 3,3’ü ”Hiç memnun değilim” şeklinde yanıtladı.

Memnuniyet düzeyiyle ilgili soru karşısında kadın çalışanların yüzde 63,2’si, erkek çalışanların yüzde 47,1’i ”İdare eder” şeklinde görüş belirtti.

Erkeklerin yüzde 21,4’ü ”Memnun olmadıklarını” ifade ederken, bu oran kadınlarda yüzde 3,7’ye geriledi. Katılımcıların yüzde 7’si ”Yaşam standardının yeteri kadar yüksek olduğunu” ifade ederken, yüzde 59,1;i bu yöndeki soruya ”Hayır”, yüzde 33’ü ”Kısmen” karşılığını verdi.

Öte yandan, çalışanların yüzde 66’sı ”Sosyo-kültürel faaliyetlere yeteri derecede katılamadığını” bildirdi. Bu yöndeki soruya olumlu yanıt verenlerin oranı yüzde 4,8’de kalırken, ”Kısmen” yanıtını verenlerin oranı yüzde 28,7 oldu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.