Sağlık çalışanları hastalarla iletişim kuramıyor

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, valiliklere ”Hasta Hakları Uygulaması”na ilişkin bir genelge gönderdi.

Genelgede, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında yürütülen çalışmalardan biri olan hasta hakları uygulamalarının bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında 26 Nisan 2005’ten bu yana ”Hasta Hakları Uygulama Yönergesi” doğrultusunda yürütüldüğü anımsatıldı.

”Yapılan değerlendirmede, 2008 yılında hasta hakları başvurularının çoğunluğunun sağlık çalışanlarının hastalarla iletişimlerinde yaşadıkları sorunlardan kaynaklandığının görüldüğünü” ifade eden Tosun, ”Hastaların şikayetine sebebiyet veren hususların düzeltilmesi ve hasta memnuniyetinin artırılması için hastanın tedavisine ve bu konuda alınacak kararlara etkin olarak katılmasının ve bu süreçte iletişimin önemi ortaya çıkmaktadır” görüşüne yer verdi.

”BAŞVURULARIN YÜZDE 85’İ YERİNDE SONUÇLANDIRILDI”

Tosun, ”vatandaşların sağlık hizmetlerinden etkin bir şekilde faydalanabilmelerini teminen hastaların hak ve sorumluluklarını belirten materyaller ile bilgilendirilmelerinin sağlanması” gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
”Hastaların hastane içinde daha etkin ve verimli hizmet alabilmeleri için işleyiş konusunda yeteri derecede bilgilendirilmeleri sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra hastaların hakları yanında sorumluluklarının da olduğu üzerinde durulmalıdır.
Bugüne kadar bütün sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmaları ile hasta hakları konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiş, hasta hakları birimlerine başvuruların yüzde 85’i yerinde sonuçlandırılmıştır. Hasta memnuniyetinin en üst düzeye çıkarılabilmesi için yaşam boyu eğitim kapsamında hasta hakları konusunda hizmet içi eğitimler düzenlenmektedir. Bu kapsamda 2009 yılı sonuna kadar bütün sağlık çalışanlarına yapılacak hizmet içi eğitim çalışmalarına hız verilecektir.
Aynı zamanda güvenlik, temizlik ve diğer hizmet alımlarındaki şirketlerin çalışan personelleri dahil olmak üzere bütün hastane çalışanlarının iletişim eğitimi almaları sağlanacak, personel çalıştırmayı içeren hizmet alımı şartnamelerine ‘çalıştırılacak personele hasta hakları ve iletişim konusunda eğitim almaları şartı’ konulacaktır.”

Tosun, bunun yanı sıra hasta hakları uygulaması ile ilgili bütün istatistiki sonuçların da il düzeyinde birleştirilerek her yılın ocak ayı sonuna kadar elektronik ortamda ve yazı ile Bakanlığa gönderileceğini bildirdi.

HEKİM SEÇME HAKKI

Hasta haklarından olan ”Hekim Seçme Hakkı” uygulamasının da 17 Ekim 2007’de ”Sağlık Hizmet Sunumunda Poliklinik Hizmetlerinin Hastaların Hekim Seçmesine ve Değiştirmesine İmkan Verecek Şekilde Düzenlenmesi Hakkında Yönerge” kapsamında sürdürüldüğünü belirten Tosun, genelgeyle ”2009 yılı sonuna kadar bütün sağlık kuruluşlarının, hekim seçme uygulaması kapsamındaki düzenlemeleri yaparak hekim seçme logosunu kurumlarına asmaları gerektiğini” hatırlattı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.