Sağlık Bakanlığı’nın Hantavirüs açıklaması

5 vakanın takip ve tedavilerinin sürdüğü, 2 vakanın ise taburcu edildiği belirtilen açıklamada, Şubat 2009 sonunda Zonguldak’ta ve Bartın’da toplam iki kişinin ateş, bulantı, kusma ve devamında gelişen böbrek yetmezliği bulguları ile Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvuruda bulunduğu belirtildi.

Burada hastalardan alınan numunelerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ne gönderildiğini ve yapılan analizler sonunda ”hantavirüs” tespit edildiği ifade edilen açıklamada, ”Bu güne kadar benzer hastalık tablosu olan toplam 16 şüpheli vaka tespit edildi ve bunlardan 8 vakanın Hantavirüs enfeksiyonu olduğu belirlendi. Bu vakalardan biri maalesef kaybedilmiştir. Halen 5 vakanın Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesinde takip ve tedavilerine devam edilmektedir. 2 vaka taburcu edilmiştir” denildi.

TÜRKİYE’DE İLK

Açıklamada, Hantavirüs’ün, ilk defa 1950’li yılların başında Kore’de tespit edildiği, bazı kemiricilerin virüsü taşıdığı ve etrafa bıraktıkları vücut çıkartılarının solunum yolu ile alınması üzerine insana bulaştığı belirtilerek, hastalığa ilişkin şu bilgilere yer verildi:

Dünyada yılda 200 bin vaka bildirimi yapılmaktadır. Komşularımızdan Rusya’nın güney bölgesi ve Balkanlarda uzun yıllardır görüldüğü bilinen hastalık ülkemizde gelişen tanı ve laboratuvar imkanları çerçevesinde ilk kez tespit edilmiştir. Ülkemizde görülen hastalık tipinin ölüme yol açma ihtimali diğer tipe göre oldukça düşüktür.

BİLİM KURULU OLUŞTURULDU

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan uzman ekiplerin, bölgede hastalığın kaynağına ilişkin incelemelerde bulunduğu ve hastalığın bölgedeki yaygınlığını tespit etmek üzere çok sayıda kişiden numune toplandığı belirtilen açıklamada, konuyla ilgili Bilim Kurulu oluşturulduğu ve araştırmaların bölgede devam ettiği bildirildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.