Sağlık Bakanlığı: Solaryum kanser yapar

doktor oneri

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, zararlı ışınların daha tehlikeli bir şekilde vücuda direkt olarak verildiği için solaryumun kanser nedeni olabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın (IARC), solaryumun da sigara, arsenik ve asbest gibi büyük kanser tehdidi yarattığı yönündeki uyarısını değerlendiren Tuncer, ajansın belirli dönemlerde kanserojenlerin listesini yayımlandığını kaydetti.

Bu listedekilerin taşıdığı risk açısından önem sırasına göre, ”Kesin kanserojenler”, ”kanserojen olması kuvvetle muhtemel olanlar”, ”muhtemel kanserojenler” ve ”diğerleri (üzerinde çalışma sürenler)” şeklinde sıralandığını anlatan Tuncer, kanserojen olduğu kesinleşenler arasında en üst sırada sigara, alkol ve ultraviyole ışınlarının bulunduğunu bildirdi.

Güneş altında uzun süre çalışanların cilt kanseri riskiyle karşı karşıya olduklarını kaydeden Tuncer, şunları söyledi:

SAĞLIK AÇISINDAN ÖNERİLECEK YERLER DEĞİL
”Son yıllarda sayıları artan solaryumlara bronzlaşmak amacıyla gidenler de güneş altında çalışanlar kadar büyük risk taşıyor. Ultraviyole ışınları, tıpkı sigara gibi vücutta birikerek kansere yol açabilir. Hatta solaryumlarda zararlı ışınlar daha tehlikeli bir şekilde vücuda direkt olarak veriliyor. Solaryuma gidenler bu ışınlara çok yakından maruz kalıyor. Kış aylarında bile bronzlaşmak için solaryumlardan faydalanılıyor. Solaryuma giden hamileler ve emziren kadınlar bunun zararlı etkilerine sadece kendileri maruz kalmıyor, bebeklerini de maruz bırakıyor.”

Güzellik merkezi niteliğindeki bu yerlerin Sağlık Bakanlığı tarafından denetlendiğini hatırlatan Tuncer, ”Solaryumlara gidenler bunun kanserojen olduğunu bilmeliler. Solaryumlar sağlık açısından önerilecek yerler değil” uyarısında bulundu.

KOL,YÜZ VE BACAKLARIN GÜNEŞLENMESİ YETERLİ
Vücudun ihtiyacı olan D vitaminin sağlanması açısından kol, yüz ve bacakların güneşlenmesinin yeterli olduğunu belirten Tuncer, bunun da 11.00-16.00 saatleri arasında yapılmaması gerektiğini söyledi.

Tuncer, çocukların ise yine bu saat aralığı dışında sabah-akşam 20’şer dakika güneşlenmesinin yeterli olduğuna işaret etti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.