Sağlık Bakanı: Hiçbir ilacın ulaşımında engel bırakmayız

Bakan Müezzinoğlu, Yemen Cumhuriyeti Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanı Nasser Mohsen Nasser ile Sağlık Bakanlığında gerçekleşen ikili görüşmenin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayana Bakan, “SGK‘nın sigara içen akciğer kanseri hastalarına ödeme yapmadığı” şeklindeki haberlerin sorulması üzerine, “AK Parti iktidarları döneminde vatandaşımızı, hiç birinin koşulları ne olursa olsun herhangi bir sağlık hizmeti alımında veya tedavisi ile ilgili bir ihtiyacın karşılanmasında bir sıkıntı yaşamasına asla müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyiz” cevabını verdi.

“BELİRLİ KURALLAR VE ENDİKASYONLAR BAZEN KAMUOYUNA YANLIŞ YANSIYOR”

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin kendi vatandaşlarına hangi sağlık hizmetini uygun görüyorsa, Türk halkına da bunu sunduklarını, sunmaya devam ettiklerini belirten Mehmet Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Belirli kurallar, belirli endikasyonlar bazen kamuoyuna yanlış yansıyor. Uygulamada bazen gündelik sorunlar çıkabiliyor. Bu anlamda biz, kanser tedavisi gibi hayati bir tedavide yeri olan hiçbir ilacın vatandaşımıza ulaşmasında herhangi bir engel ortada bırakmadık, bırakmayız. Zaman zaman bürokrasiden kaynaklanan uygulama sorunu olursa da onu aynı gün olmasa bile mutlaka çözeriz. Bugün bildiğim kadarıyla SGK bir açıklama yaptı. Endikasyon dışı ilaç kullanımı nedeniyle bizim kurduğumuz bu sistem dolayısıyla, endikasyon dışı bile olsa hekim tedavide uygun görüyorsa endikasyon dışı ilaç kullanımı marifetiyle hastalarımıza o ilaçların ulaşmasını sağlıyoruz.”

“İNTERNETTEN İLAÇ ALINMASI SAĞLIKLI DEĞİL”

“İnternetten satılan düşük ilaçları konusunda, Sağlık Bakanlığının bir yaptırımının olup olmayacağı” yönündeki bir soru üzerine ise Müezzinoğlu, yasal düzenlemeler ve cezai müeyyidelerin artırılmasına rağmen bu anlamda sıkıntı olduğunu belirtti.

İnternet ortamından ilaç kullanılmasını ve alınmasını sağlıklı bulmadıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, “Manavdan sebze, meyve almıyor. Bir ilacı, kimyasalı kullanıyor. Ona reçete edecek asgari bazda hekim gerekir. Bir ileri bazda da uzman gerekir. İnternet sayfalarından bu ilaçların alınması sağlıklı değil” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.