“Sadece 2 dakika, sadece 20 ml”

“Türkiye’de birçok lösemi hastası var ilik nakli bekleyen benim gibi, çocuğu ,yaşlısı genci. Biz de bu hastalık sebebiyle öğrendiğimiz bilgilere duyarsız kalmadık, hem benim için hem de benim gibi umut bekleyen hastalar için bir kampanya başlattık.”

Bu sözler, Türkiye’de kök hücre nakli bekleyen 800’den fazla kişiden biri olan Mahir Sezer’e ait.

Mahir Sezer, lösemiye yakalandı. Arkadaşları kök hücre nakli için “Sadece 2 dakika, sadece 20 mililitre” sloganıyla kampanya başlattı.
Mahir Sezer’in kardeşi Ümit Sezer, kampanya sloganını şu sözlerle açıkladı: “Sadece 2 dakika, işlemin ne kadar hızlı sürdüğünü anlatıyor. Sadece 20 mililitre ise alınan 3 tüp kanın miktarı. İnsanlar donör oldukları zaman kemiği yarıp ilik alınacak zannediyorlar ama o çok eskide kalan bir yöntem, artık kandan toplanıyor bunu anlatmaya çalışıyoruz.”

BAĞIŞÇI SAYISI YETERSİZ

Kampanya ile bağışçı sayısında artış var ancak hala yetersiz. Kampanyanın sorumlusu Çiğdem Furtuna, Türkiye’de ilik bağışında gelinen noktayı, başka ülkelerle kıyaslıyor ve “Almanya gibi nüfusu yaklaşık olarak aynı olan bir ülkede rakam milyonlarken burada 80 bin. Bir lösemi hastasının umudu kendi gen havuzundaki hastalara daha uygun olduğu için burada da 800 küsur hastaya umut olmak için bu kampanyaya başladık” şeklinde konuşuyor.

“BELKİ DE UYGUN DONÖR SİZSİNİZ”

Kızılay kan merkezlerinde toplanan örneklerin sadece Mahir Sezer için değil, nakil bekleyen yüzlerce hasta için de umut olduğunu vurgulayan Furtuna, “Bu sizin için çok basit olmasına rağmen ilik nakli bekleyen hastalar için umut kaynağı, belki de uygun donör sizsiniz” diyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.