Saçınıza baktığınız gibi belinize de bakın

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve Romatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Bütün, insanların günlük bakımları arasına bel bakımını da almaları gerektiğini söyledi.

Prof. Bütün, bel rahatsızlıkları arasında önemli bir yeri oluşturan bel fıtığının, bel bölgesindeki omurgaların arasında bulunan kıkırdak yapının yırtılarak, omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırması ve omurlar arasındaki disklerin balonlaşması sonucunda ortaya çıktığına belirtti. Hastalığın en önemli belirtilerinin, şiddetli bel ve bacak ağrısı olduğunu ifade eden Prof. Sütün, bacakların arka tarafında oluşan ağrıların da bel fıtığı belirtisi olabileceğine dikkati çekti, bacakta karıncalanma ve uyuşmanın da meydana gelebildiğini vurguladı.

Omurlar arasındaki dokunun bozulması ve omurganın yüklenmeyi kabul etmemesi sonucunda bir süre sonra omurganın normal vücut hareketliliğine talep veremez hale geldiğini anlatan Bütün, kas gücünün bu tür rahatsızlıklarda oldukça önemli olduğunu işaret etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

”Özellikle karın kasları gibi, yükü taşıyan kasların sağlam bir şekilde çalışması gerekiyor. Yaş ilerledikçe hareketsiz yaşam, kasların tembelleşmesine neden olur. Bu nedenle bel fıtığı rahatsızlıkları orta yaştaki insanlarda daha çok görülür. Gönlümüzün hala genç ancak vücudumuzun buna uygun olmadığı çağlar bunlar. 40 yaşındaki bir kişi duruyor duruyor sonra futbol maçı yapıyor veya ağırlık kaldırıyor. Kasları güçlü olmadığı için direkt bel bölgesine yönelen yük, omurilikteki disklerin zarar görmesine neden oluyor. Beli kitlenen veya hareketsiz kalan insanlar bu nedenle sorun yaşıyorlar.”
 
BEL FITIĞI KADINLARDA DAHA FAZLA  
Bel fıtığının kadınlarda görülme riskinin erkeklere göre daha fazla olduğunu anlatan Prof. Dr. Bütün, kadınların erkeklere göre biraz daha hareketsiz yaşadıklarını bildirdi. Hamilelik sırasında veya ev temizliği döneminde hareketsiz bedene daha fazla yük bindiğini ve bunun bele yüklendiğini hatırlatan Bütün, bunun da bel fıtığının oluşmasına neden olabildiğini vurguladı. Kilonun bel fıtığını olumsuz etkilediğine ancak tek başına neden olmadığına dikkati çeken Bütün, özellikle sonradan alınan aşırı kiloların bu riski artırdığını bildirdi. Bütün, stresin de bel ağrısını tetiklediğini ve stresli bir kişinin ağrıyı daha çok hissettiğini belirtti. Bel fıtığının zorlayıcı iş yapanlar ve sürekli oturanlarda daha çok görüldüğünü belirten Bütün, özellikle otururken normalin dışında bir yükün omuriliğe basınç uyguladığına dikkati çekti. Bütün, oturarak çalışmak zorunda olanların beli destekleyici sandalyeleri tercih etmeleri gerektiğini söyledi.
 
BEL BAKIMI YAYGINLAŞMALI  
İnsanların saç, vücut, cilt bakımı gibi dış görünümü ilgilendiren konuları önemsediğini dikkati çeken Prof. Dr. Bülent Bütün, sözlerini şöyle sürdürdü:

”İnsanlar artık yaptıkları günlük bakımlar arasına bel bakımını da almalı. Sağlıklı bir vücut için omurilik çevresindeki kasların güçlü tutulması gerekir. Çok basit egzersizlerle bel bakımı yapılabilir. Pilates başta olmak toplu yapılan egzersizler bel için iyi olmayabilir. Bele ne kadar yük yüklenecek, bunları bilmek gerekiyor. Son yıllarda parklara spor aletleri konulmaya başlandı. Bu egzersiz aletlerinin yanlış kullanımı ciddi kas ve bel rahatsızlıklarına neden olabilir. Karın kasları aşırı zayıf olan birinin yan kasları çalıştırmadan önce karın kaslarını güçlendirmesi gerekiyor. Sırt kaslarının kullanılması önemli. Rastgele hareketler vücuda zarar verebilir. Parklarda kullanılan aletlerin bilinçli kullanılması gerekir. Özellikle omurga, bel, boyun bakımı çok önemli. Çünkü ciddi iş kayıplarına neden oluyor. Bazen aylarca işine gidemeyen insanlar olabiliyor. Bu da beden rahatsızlığının yanında ruhsal sorunlara da neden olabiliyor. Bu nedenle basit bir bel ağrısı ciddiye alınmalıdır.”

MECBUR KALMADIKÇA AMELİYATI ÖNERMİYORUM
Fıtıklaşmış bir belin normal hareketleri kabul etmediğini ifade eden Bütün, bu kişilere önce 3-5 gün istirahat önerdiklerini, geçmemesi halinde ilaç tedavisi uygulandığını, her bel ağrısına cerrahi müdahalenin gerekmediğini söyledi. Bütün, idrarda sorun olması, bacakta kuvvet kaybı ve ayakta duramama gibi iki önemli belirti sonunda cerrahi müdahalenin zorunlu olduğunu vurguladı. Her 100 bel ağrısı ve fıtık hastasından sadece 2’sinin ameliyat gerektirdiğini savunan Bütün, çok mecbur kalmadıkça ameliyatı tavsiye etmediğini söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.