Saçı yok ama umudu var (Alopesi nedir?)

Hawaii’de yaşayan alopesi areata hastası Shalice Ader, saçlarının olmamasını sorun etmiyor. Shalice, yaşam enerjisini ve özgüvenin önemini sosyal medyada paylaştığı fotorafları ve yazılarıyla yaymaya çalışıyor.

Alopesi hastalığı bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini yabancı olarak görerek onlarla savaşması sonucu oluşan bir saç dökülme hastalığı. Kesin bir tedavisi olmayan hastalık daha çok gençlerde görülüyor. Shalice Ader ise doğuştan saçkıran hastalığına sahip.

Hürriyet.com’un haberine göre, uzun yıllar insanların ne düşüneceğinden endişelenen Shalice, 16 yaşına kadar hiç peruksuz veya şapkasız dolaşmamış.

Daha sonra bu konuda endişelenmenin zaman kaybı olduğuna karar veren genç kızın özgüvenli olması için ailesi ve arkadaşları da destek olmuş. Artık insanların ona bakmasının bile iltifat olduğunu söylüyor.

Shalice Ader’ın en büyük hayali ise dünyaya ilham vermek. Daha fazla kişiye ulaşmak için You Tube’da çektiği videolarla fenomen olmak ve özgüvenin, iyimserliğin ne kadar önemli olduğunu anlatmak istiyor.

Shalice’ın Instagram’da şu an 34 binden fazla takipçisi var ve gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor. Takipçileri sevgi mesajları hatta çizdikleri resimlerle ona destek oluyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.