Ruhsal hastalıklara “Sazlı-sözlü terapi”

Hastanenin toplantı salonunda periyodik olarak düzenlenen sazlı-sözlü etkinliklerde, hastalar ziyaretçileriyle müzik eşliğinde eğlenirken, hastane yöneticileri ve doktorlar da onlara eşlik ediyor.

Hastanede, ”Yetim Ali” olarak tanınan şarkıcı Ali Turaç’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinliği izleyen Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, bu tür faaliyetlerin hastalara moral verdiğini
söyledi.

Kemik, ”Ruhsal hastalıkları bulunanların ilaç kadar morale de ihtiyacı oluyor. Bu tür etkinliklerin olumlu sonuçlarına birebir tanık oluyoruz” dedi.

Hastane Başhekimi Dr. Bülent Demirbek ise, ”Bu tür etkinlikler sayesinde hastalar arasındaki kavgalar da azaldı. Hasta, karşılıklı oynadığı, kaynaştığı arkadaşıyla kolay kolay kavga etmiyor” diye konuştu. Başhekim Demirbek, hastaların rahatı ve konforu kadar morallerinin de yüksek tutulmasına özen gösterdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

EL BECERİSİ ÇALIŞMALARI DA YAPILIYOR
”Hastanemizde motivasyon amacıyla sazlı-sözlü eğlencelerin yanı sıra el becerisi çalışmaları da yapıyoruz. Hastalarımızdan oluşan halk oyunları grubumuz da var. Hastalarımız, türkü söylüyorlar, seramik ve resim yapıyor, dantel örüyor ya da terapi bahçesinde yetiştirdikleri sebze ve meyveleri topluyorlar. Bu uygulamalar öncesinde hastanede sık sık kavgalar oluyordu. Çünkü, hasta uğraş bulamadığında sıkılıyor, bu kez en yakınındaki kişilerle ya da hastane görevlileriyle tartışıyorlardı. Şimdi ne kavga, ne gürültü kaldı. Sazlı-sözlü etkiniklerden en az ilaçlı tedavi kadar olumlu sonuç alıyoruz.”

Bu arada, Ali Turaç’ın konserinde hareketli parçalarla halay çeken hastaların, duygusal şarkılarda ise gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi. Konserin ardından, İl Sağlık Müdürü Aytekin Kemik’e hastalar tarafından yapılan ebruli tablolar hediye edildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.