Ruh sağlığına SGK güvencesi (Psikiyatr ve psikolog seansları sigorta kapsamına alınabilir)

Psikiyatr ve psikolog seansları sağlık sigortası kapsamına alınabilir. 

Bu düzenleme, kısa süre içerisinde Meclis’e sevk edilmesi planlanan, Ruh Sağlığı Yasa taslağında yer alıyor. 

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, yasa taslağı ile ilgili, „Evet böyle bir çalışma var. Teknik ayrıntılarına girmeyeyim. SGK bu konuda bir çalışma içerisinde. Önümüzdkei günlerde açıklanır“ dedi. 

Cumhuriyet tarihinin, psikolojik alandaki ilk yasal düzenlemesini, ruh sağlığı alanında otorite olan 9 önemli meslek kuruluşu ve dernek yürütüyor.

Düzenlemeye, psikolog kökenli milletvekilleri de destek veriyor.

Taslağa göre, psikiyatrist ve psikolog seanslarının sağlık sigortası kapsamına alınmasını öngörüyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da, ruh sağlığı hizmeti sunumuyla ilgili özel ya da sosyal sigorta mevzuatını düzenlemekle sorumlu kılınacak.

Düzenlemede, çocukların ruhsal olarak sağlıklı bir ortamda büyüyüp büyümediklerinin kontrol edilmesi de yer alıyor.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.