Romatizma kremlerine dikkat

Uludağ Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yavuz Pehlivan, romatizmal hastalıkların halk arasında iyi bilinmediğini ve tek bir hastalık olarak kabul gördüğünü belirtti.

Romatizma” olarak adlandırılan tek bir hastalığın bulunmadığını vurgulayan Pehlivan, şunları söyledi:

“Romatizma dediğimiz hastalık ciddi bir hastalık. İnsan organlarına ciddi zararlar vererek ölümcül sonuçları olabilecek bir hastalık. Bu yüzden fazla hastalığa verilen genel bir addır. Bu nedenle romatizma kremlerle çözülebilecek derecede basit bir hastalık değildir. Bu kadar önemli bir hastalık olan romatizmanın televizyon ekranlarında satılan bir kremle veya sürülen bir sıvıyla geçmesi imkansız. Bu tür krem ve buna benzer ürünler hastanın karaciğer, böbrek gibi organlarına ağır zarar vererek ölümüne yol açabilir. Aynı zamanda krem sürüldükten sonra vücuda geçiyor, buradan bağırsaklardan emilerek kana karışması sonucu hastanın karaciğerine de zarar vererek ciddi hasar almasına yol açıyor. Böylece bu organlara ağır zarar vererek ölümüne yol açabilir.”

“HASTALARIN PARASIYLA VE SAĞLIĞIYLA OYNUYORLAR”

Pehlivan, son dönemlerde özellikle televizyon reklamları ve sosyal medya üzerinden bitkisel, organik maddelerle “romatizmaya kesin çare” sloganıyla insanların kandırıldığını bildirerek, “Hastaların parası ve sağlığıyla oynayanlara asla inanmayın. Tıp ve pozitif bilim dışında, bu dolandırıcılara itibar etmeyin. Tıp dünyası dışında ‘Romatizmanızı geçireceğiz’ diyenlere inanmayın. Çünkü bir bitki, bir hastanın karaciğerini çok kısa sürede bitirebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.