Romatizma hastalarını bekleyen tehlike

Romatizmal hastalıklar başta eklemler olmak üzere, kaslar, kemikler, eklem bağları ve omurga gibi hareketi sağlayan doku ve organları etkiliyor. İmmün sistemin kendi doku ve organlarını hedef alarak savaştığı bu kronik hastalığın, kardiyovasküler sistemi etkilemesi ise ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bu sonuçta hastalığın belirti vermeden seyretmesi önemli rol oynuyor.

Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Serkan Aslan, romatizmal hastalıkların, kalp kası ve damar iltihabı, kalp kapaklarının tutulması, iletim bozuklukları, kalp blokları, kalp zarı iltihabı gibi etkilerle ortaya çıktığını belirtti.

ZOR TEŞHİS EDİLİYOR

Romatoidartritin; el eklemleri, el bileği ve ayak eklemlerini tuttuğunu aktaran Dr. Aslan, romatizmal hastalıklarda özellikle erken dönemde teşhisin zor olduğunu ve belirtilerin de zaman içinde değişiklik gösterebildiğine vurgu yaptı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.