Robotik cerrahi cerrahlara da yaradı

doktor oneri

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Eyüp Gümüş, robotun anatominin gelişmesine büyük katkı sağladığına dikkat çekerek, robotla görüntünün büyütüldüğünü, bunun doktorların işlerini rahat yapmalarını sağladığını belirtti.

Eyüp Gümüş, yakın bir zamanda robotun beyin cerrahisi de dahil olmak üzere çok yaygın olarak kullanılmaya başlanacağını ifade ederek, tıp teknolojisinin gelişmesinin cerrahlara da yaradığını, çoğu ameliyatta saatlerce ayakta kalan cerrahların imdadına ‘robotik cerrahi’nin yetiştiğini belirtti.

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji ve Jinekoloji bölümlerinde 6 aydır ameliyatların pek çoğunun ”Da Vinci” adını verdikleri robot ile yapıldığını kaydeden Gümüş, şunları kaydetti:

”Doktorlarda uzun süre ayakta kalmaktan dolayı varikosel (testis damarlarında genişleme, varisleşme) görülür. Robotik cerrahi ile doktorlar ayakta kalmaktan kurtuldu. Erkek doktorlarda varikosel yaygın olarak görülür. Biliyorsunuz kısırlığın önemli nedenlerinden biri de varikoseldir. Cerrahın konforu hastaya olumlu şekilde yansır. Eğer hekim ameliyatta konforsuzsa komplikasyon yapar. Hekim rahat değilse, sıkıntılıysa, ameliyat komplikasyona daha açıktır. Hekimin konforu hasta için çok önemli.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.