Reflü ilaçları astım tedavisinde etkili değil

Doktorlar yaklaşık 20 yıldır astım hastalarının öksürük krizleri, aksırık ve soluğun kesilmesi gibi şikayetlerinin bir kısmının reflüden kaynaklandığını düşünüyor ve bu nedenle astımlılara midenin ekşimesini ve yanmasını giderici ilaçlar öneriyordu. Ancak ABD’de yapılan bir araştırma, bu ilaçların astım hastalarına faydasının olmadığını gösterdi.

Northwestern Feinberg Tıp Fakültesi’nden Dr. Lewis Smith ve ekibinin yaptığı araştırma, mideyle ilgili şikayetleri olmayan astım hastalarına asit giderici ilaçların verilmesinin gerekli olmadığını ortaya koydu.

Bilim adamları, 24 hafta boyunca, 402 astım hastasının yarısına reflü hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaç, diğer yarısına ise placebo verdi.

İki gruptakiler de aynı sayıda astım krizi geçirdi, hastaların akciğerlerinde ve astım belirtilerinde fark görülmedi.

“New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan ve bugüne dek astım belirtilerinin tedavisinde asit giderici ilaçların etkisini belirlemek üzere yapılan en geniş çaplı araştırmaya imza atanlardan Dr. Smith, kullanılan asit giderici ilacın placebodan daha etkili olmadığını vurguladı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.