Radyoterapi süresi bir dakikaya iniyor

doktor oneri

Rapidarc teknolojisi ile daha çok hastaya hizmet sunulduğunu söyleyen Acıbadam Haslak Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Enis Özyar, Rapidarc teknolojisi hakkında merak edilen soruları yanıtladı:

Kanser tedavisindeki en son teknolojik yenilikler nelerdir?
Son yıllarda radyoterapide standart olarak lineer hızlandırıcı denilen cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar x-ışınları üretip hastalıklı bölgeye belli bir tedavi planlaması dahilinde uygulanmaktadır. Tedavi edici ışınlar hastalara belli bir mesafeden uygulanmakta ve hastaların tedavi hassasiyeti açısından tedavi süresince hareketsiz kalmaları istenmektedir.

Tedavi edilen bölgeye göre baş boyun bölgesinde özel termoplastik maskeler, diğer bölgelerde özel tedavi yatakları ve hareketsizleştirici cihazlar kullanılmaktadır. Tedaviler genellikle 5-10 dakika sürmektedir. Son yıllarda normal dokulara olan zararı en aza indirgemeye yönelik olarak kullanılmaya başlanan IMRT (Yoğunluk ayarlı radyoterapi) uygulamalarında ise bu süre 15-30 dakika arasında değişebilmektedir.

IGRT (Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi) ile bu süreler 4-5 dakika uzamaktadır. Bu süredeki uzamanın nedeni hastanın her seansta görüntüleme ile tedavi bölgensin kontrol edilmesi ve takiben ışınlanmasını sağlayan gelişmiş teknolojinin kullanılmasıdır.

Son yıllarda kullanılmaya başlanan Tomotherapy adı verilen IGRT özellikli Bilgisayarlı Tomografi benzeri radyoterapi cihazında ise tedavi süreleri 20-40 dakika arasında değişmektedir.

Hastaların bu kadar uzun süre hareketsiz yatmaları genellikle çok güç olmaktadır. Sağlıklı bir bireyin bile bu kadar uzun süre hareketsiz yatmasını bekleyemeyiz. Hastalarımızda özellikle tedavi yan etkilerde arttıkça hareketsiz yatabilmek gittikçe zor hale gelmektedir. İşte bu durumlarda tedavi süresinin kısa olması büyük önem taşımaktadır.

Rapidarc teknolojisi ne amaçla kullanılıyor?
İşte Rapidarc teknolojisi bu süreyi ciddi anlamda düşüren en yeni teknoloji tedavi cihazıdır. Hastalarda IGRT süresi 2 dakikaya inmekte, tedavi süresi ise yine 2 dakikada tamamlanmaktadır. Bu da toplam hastanın tedavi masasında kalma süresini toplam 6-8 dakikaya indiren bir tedaviye neden olmaktadır. 30-45 dakikalık tedavi sürelerinden 6-8 dakikalık sürelere gelinmesi hep bize yüksek teknolojilerin getirdiği gelişmelerdir.

Özellikleri nelerdir?
Eski teknolojilerde tedavi cihazı hasta etrafında belli açılarda dönüp durduktan sonra ışınlama yapmaktaydı. Rapidarc teknolojisinde tedavi cihazı hasta etrafında dönerken ışınlama yapabilme özelliğine sahip olmaktadır. Kısaca Rapidarc’ı 2 dakikada IGRT yapan, 2 dakikada IMRT yapan bir cihaz olarak tanımlamak mümkündür.

Hangi kanser türlerinde ve hangi evrelerde kullanıyorsunuz?
Bu teknoloji tüm kanser türlerinde ve radyoterapi uygulanan tüm hastalarda kullanılmaktadır.

Dünyada yaygın bir teknoloji mi?
Bu cihaz ilk kez Ocak 2008 tarihinde ABD’de FDA onayı aldıktan sonra Avrupa’da 3 merkezde, ABD de 5 merkezde deneme amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalarda tedavi sonuçları Ekim 2008 tarihinde yapılan uluslararası kongrelerde sunularak son derece başarılı olduğu görülmüştür..

Böyle bir teknolojiye neden ihtiyaç duyuldu?
Bu teknolojiye ihtiyaç duyulmasının en büyük nedeni hastaların tedavi konforudur. Tabi tedavi süresinin 30 dakikadan 8 dakikaya inmesi ile tedavi cihazında daha çok hastamızı tedavi etme olanağını da yaşayacağız.

Çalışma prensibi ve hastalara faydası nedir?
Rapidarc teknolojisi Hacimsel Yoğunluk Ayarlı Arc tedavisi olarak adlandırılan bir tedavi cihazıdır. Bu cihazda tedavi makinesi diğer cihazların aksine hasta etrafında dönerken yani hareketli iken ışınlama yapma olanağı sağlamakta, tedavinin hızlı bir şekilde hastanın hareket etmesine fırsat vermeden yapılmasını sağlamaktadır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.