Prostat kanseri tedavisinde “akıllı molekül” umudu

doktor oneri

İstanbul’da bir araya gelen uzmanlar, erkeklerde kansere bağlı ölümlerde en üst sıralarda olan prostat kanserindeki güncel tanı ve tedavi yaklaşımlarını masaya yatırdı.

Türkiye Nükleer Tıp Derneği ve Üroonkoloji Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği toplantıda buluşan nükleer tıp uzmanı, üroonkolog, tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğu prostat kanserindeki güncel gelişmeleri tartıştı.

Türkiye Nükleer Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zehra Özcan, toplantıda özellikle prostat kanserinde radyoaktif işaretli tanı ve tedavi edici akıllı moleküllerin PET görüntülemede ve hedefe yönelik sistemik radyoaktif tedavideki öneminden bahsedildiğini söyledi.

Toplantıda; nükleer tıp uzmanlarının PET/BT ve PET/MR deneyimleri, son yıllarda giderek yaygınlaşan radyoaktif işaretli PSMA ile tanı ve tedavi uygulamalarının teorik ve pratik esasları anlatıldı.

Ayrıca ileri evre metastatik prostat kanserinde tedavi etkinliği ve yaşam süresine katkı sağlayan radyum-223 tedavisinin ayrıntılı olarak ele alındığını aktaran Dr. Özcan, Avrupa ve ABD de 2013 den beri kullanılmakta olan radyum-223 tedavisinin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamına alınmasının ileri evre metastatik prostat kanserli pek çok hasta tarafından beklendiğini ifade etti.

PROSTAT KANSERİ TEDAVİSİNDE AKILLI MOLEKÜL DÖNEMİ

Toplantının Bilimsel Koordinatörü Prof. Dr. Levent Kabasakal ise tümör hücrelerini hedefleyen “akıllı moleküller” ile nükleer tıp alanındaki gelişmelerin hastalığın ilerlediği ve hormon tedavilerine direnç geliştiği durumlarda umut olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Özcan ise etkinliği kanıtlanmış ve tüm dünyada kullanılan yeni radyoizotopların, ülkemizde de kullanılır hale gelmesi için dernek olarak azami gayret içinde olduklarını, Sağlık Bakanlığı, SGK ve TAEK nezdinde bu gelişmelerin desteklenmesinin temenni edildiğini sözlerine ekledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.