‘Prostat kanseri riski hayvansal gıdalarla artıyor’

Amerikalı araştırmacıların savunduğu görüşe göre, prostat kanserinden korunmanın yolu, hayvansal gıdalardan uzak durmaktan geçiyor.

Kaliforniya’daki Loma Linda Üniversitesinin araştırmasında, süt ürünleri ve yumurta da dahil hayvansal gıda tüketmeyen erkeklerin, protastat kanserine yakalanma riskinin üçte bir oranında azaldığı tespit edildi.

Araştırma, 30 yaş üzeri 26 bin erkekle yapıldı.

5 yıl sonunda, yumurta ve süt ürünleri tüketenler ile et yiyenlerde kanser riskinin arttığı, hayvansal gıda tüketmeyenlerde ise yüzde 35 oranında azaldığı görüldü.

Uzmanlara göre fark yaratan sadece et yememek değil. Meyve ve sebzelerdeki vitamin ve mineraller ile soya, hastalığa karşı koruyor.

AŞIRI YAĞLI BESLENMEK BAĞIRSAK KANSERİNİ TETİKLEYEBİLİR

Öte yandan yine ABD’de yapılan bir araştırmada, yağlı beslenmenin bağırsakta tümör riskini artırdığı saptandı.

Fareler üzerinde yapılan deneyde, yağlı gıdalarla beslenenlerin bağırsaklarındaki hücre yapısı değişti.

Bunun da kansere yol açabileceği belirtildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.