Prostat kanseri gençlerde daha ölümcül olabilir

doktor oneri

70 yaş üstü erkeklerde sıklıkla görülüyor, 40’lı yaşlarda ise ölümcül sonuçlar doğuruyor.

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen üç kanser türünden biri. Hastalık özellikle yaşı ilerleyen erkekler için ciddi bir sağlık problemi.

 PROSTAT KANSERİ GENÇ YAŞLARDA DAHA TEHLİKELİ

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Kordan, “Her erkek aslında yeterince uzun yaşarsa, 80’li yaşların üstünü görürse bir şekilde prostat kanseriyle karşı karşıya kalıyor” dedi.

Hastalığın genç yaşlarda daha tehlikeli olduğuna dikkat çeken Dr. Kordan, “Genç yaşta saptandığında hastalık biraz daha hastanın hayatını tehdit eder tarzda gelişip hastayı öldürebilirken, 70-80’li yaşların üzerinde hastanın hayatını kaybetmesine neden olan sebepler arasında daha gerilerde kalıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Prostat kanseri, erkeklerin ölüm nedenleri arasında beşinci sırada yer alıyor. Hastalığın beslenme alışkanlığı ve genetik özelliklerden kaynaklandığını aktaran Dr. Kordan, “Yüksek kalorili diyetler ve yüksek enerji içeren diyetlerle beslenenlerde prostat kanseri riski artıyor. Aşırı kilolularda, diyabette prostat kanseri daha sık görülüyor. Özellikle ailede prostat kanseri varsa kanser riski artıyor” şeklinde konuştu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.