Prostat kanseri artık gözden kaçmayacak

4. Ulusal Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresinde konuşan Minimal İnvaziv Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cenk Yücel Bilen, prostat kanserinde tanı eziyetinin sona erdiğini ve MR yöntemiyle geliştirilen tekniklerle, en kötülerini artık görebilmeyi başardıklarını söyledi.

Prof. Bilen, “Prostat kanseri tanı ve tedavisinde devrim yaratan üç boyutlu yarı robotik füzyon biyopsi uygulaması artık Türkiye’de de uygulanıyor. Günümüzde prostat kanseri erken evrede yakalandığında ve doğru tedavi uygulandığında başarı oranı yüzde 90’ların üzerine çıkmaktadır. Araştırmalar tarama yoluyla prostat kanserinden ölüm oranının yüzde 30 oranında azaldığını göstermiştir. Tanı anında kanser sadece prostatla sınırlı ise hastanın tamamen iyileşme şansı çok yüksektir” dedi.

“PROSTAT KANSERİ BABADAN OĞULA GEÇİYOR”

Prof. Dr. Sinan Sözen, Türkiye’de her 12 erkekten birinin, ABD’de ise her 7 erkekten birinin prostat kanseri olduğuna dikkati çekeker, “Türkiye’de erkek popülasyonunda en sık görülen kanser halinde. Kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada. Sadece Amerika’da 2012 yılında 30 bin kişi prostat kanserinden öldü. Böyle bir sağlık sorunu olunca kongrelerde ilk konularımız prostat kanseri oluyor” diye konuştu.

Türkiye’nin prostat kanserinde riskli bir ülke olmadığını, ancak bu hastalığın babadan oğula geçtiğini dile getiren Sözen, “Magnetik Rezonans (MR) teknolojisindeki gelişmeler ve yenilikler, özellikle 3 Tesla denilen yüksek çözünürlükteki cihazların gelişmesiyle birlikte prostatın daha iyi değerlendirilebilmesi artık mümkün. MR ile elde edilen görüntülerde özellikle saldırgan kanser odakları yüksek oranda tespit edilebilmektedir” ifadesini kullandı.

Biyopside kullanılan iğnenin sapma olmadan kanserli bölgeye yüksek doğrulukta ulaşmasının sağlandığına dikkati çeken Sözen, “Navigasyon özelliği kanserli bölgenin yerini gösteriyor. Bu teknoloji sayesinde doğru yerden parça alınması mümkün oluyor” dedi.

“KAPALI YÖNTEMLE BÖBREK NAKLİ”

Türkiye’de ilk defa laparoskopik böbrek naklinin geçtiğimiz günlerde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ender Özden, Doç. Dr. Y. Kamil Yakupoğlu ve Prof. Dr. Şaban Sarıkaya tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Bilen, kongrede bu operasyonla ilgili bilgilerin paylaşıldığını söyledi.
Türkiye’de ilk kez kapalı yöntemle böbrek nakli ameliyatını gerçekleştiren Minimal İnvaziv Üroloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Ender Özden de ameliyata ilişkin bilgi verdi.

Dünyada ilk defa 2010 yılında hem laparoskopik hem de robot yardımlı laparoskopik yöntemle böbrek nakilleri gerçekleştirildikten sonra, yavaş yavaş belli merkezlerden laparoskopik ve robotik böbrek nakillerinin sonuçları gelmeye başladığını belirten Özden, bu yöntem üzerine 2 yıl önce çalışmaya başladıklarını söyledi.

LAPAROSKOPİK BÖBREK NAKLİNİN AVANTAJLARI NELER?

Önce hayvanlarda denediklerini ve kadavradan nakle karar verdiklerini belirten Özden, “Normalde böbrek nakli 2- 2.5 saat sürer. Bizim yaptığımız kapalı yoldan 3.5 saat sürdü. Sonuçları itibariyle ‘Minimal invaziv cerrahinin avantajlarını bu hasta yaşıyor’ noktasında oldu. Bunlar, naklin daha az ağrılı, yara enfeksiyonu riskinin daha az, daha hızlı nekahet dönemini geçirmesi gibi durumlar” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.