Prof. Nevzat Tarhan’a beyin araştırmalarında yeni görev

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ABD’de beyin araştırmaları alanında faaliyet gösteren Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) – Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin yönetim kurulu üyeliğine seçildi. SBMT’nin Bilimsel Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Babak Kateb tarafından Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a atama mektubu gönderildi.

Dr. Babak Kateb imzasıyla gönderilen mektupta, “Derneğimiz, dünya çapında araştırmalar, eğitimler ve geliştirilmiş kamu politikalarıyla beyin hastalıklarının tedavi edilmesi amacıyla çalışmalar yürütüyor. Derneğimizin bu çalışmaları sırasında Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da önemli bir rehberliği ve liderliği olacaktır. İnanıyorum ki derneğimize büyük katkılar sağlayacak bu çalışmalar neticesinde birlikte çok önemli gelişmelere tanık olacağız” denildi.

Beyin hastalıklarının tedavisi için kar amacı gözetmeden faaliyet gösteren Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) Yönetim Kurulu üyeliği bir yıllık süreyle veriliyor. Üyenin kuruma sağladığı bilimsel katkıya göre görev süresi uzatılabiliyor.

Prof. Tarhan, bu göreve seçilmenin gurur kaynağı olduğunu belirterek, “Bu gelişme ile birlikte ABD Başkanı Obama tarafından da desteklenen ‘Beyin Haritalama Girişimi’ projesi ile ilgili çalışmalarda yer alacağız. Beyin hastalıkları ile ilgili umuyorum ki kısa zamanda önemli çalışma sonuçlarını elde edeceğiz. Böyle önemli bir görevle birlikte bu alandaki sorumluluğumuz da arttı. Hem ülkemizi hem de üniversitemizi böyle bir platformda temsil ettiğim için gurur duyuyorum. Beyin hastalıkları ile ilgili bilimsel çalışmalarda Türkiye’nin ve Üniversitemizin adını daha çok göreceğimize inanıyorum. Artık daha çok çalışmamız gerekiyor. Bu görevi Üniversitemiz adına hakkıyla yerine getireceğimize inancım tam” dedi. 

BEYİN HARİTALAMASI ÇALIŞMALARI YAPILACAK

19 Mayıs 2015 tarihinde Washington’da Beyaz Saray’da Brain Initiative Komisyonu Başkanı ile bir araya gelen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan arasında, “Gelişen Yenilikçi Nöroteknolojiler yoluyla Beyin Araştırmaları (BRAIN) İnsiyatifi Programı” Türkiye Temsilciliği protokolü imzalanmıştı. Protokol kapsamında Ortadoğu’nun Beyin Haritası çalışmalarının Üsküdar Üniversitesi öncülüğünde gerçekleştirilmesine karar verilmişti. Çalışmalar kapsamında beyin araştırmaları, beyin haritalanması, hastalıkların önlenmesi ve beyin hastalıklarının maliyetinin düşürülmesi amaçlanıyor.

SEMPOZYUM SONUÇLARI G20 ZİRVESİ’NDE PAYLAŞILACAK

Üsküdar Üniversitesi “BRAIN” temsilciliği kapsamında 13 Kasım 2015 tarihinde Brain Initiative Komisyonu’nun da katılımı ile “Beyin Araştırmaları Sempozyumu” düzenleyecek. Sempozyumdan alınacak sonuçlar yine Kasım 2015’te Antalya’da gerçekleşecek G20 Zirvesi’nde paylaşılacak.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.