Prof. Demir: Gebelikte gıda takviyesi önemli

15. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresinde konuşan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, hamile beslenmesinin ve gıda takviyelerinin önemine değindi.

Gebelik kramplarının önlenmesinde magnezyumun önemli rol oynadığını aktaran Prof. Demir, kalsiyum ve magnezyum eksikliğinin krampların yanı sıra hipertansiyon da sebep olabildiğini vurguladı, “Gebe kadınların kalsiyum ve magnezyum ilavesi almalarında fayda var. Bu nedenle hastalarımıza kalsiyum ve magnezyum içeren ilaçları multivitamin şeklinde öneriyoruz” dedi.

“FOLİK ASİT, YARIK DUDAK VE YARIK DAMAK SORUNLARINI ÖNLÜYOR”

Türkiye’deki kadınların %52’sinde demir eksikliği olduğunu aktaran ve “Gebelerin mutlaka demir tedavisi alması lazım” diyen Jinekoloji uzmanı, folik asitin de önemli bir destek olduğunu söyledi. 

Prof. Demir’in ifadesine göre, hamile kalmadan 3 ay önce başlanması gereken folik asit; nöral tüp defekti, konjenital kalp hastalıkları, yarık dudak ve yarık damak gibi sorunları ciddi oranda azaltıyor.

Güneş ülkesi olmasına rağmen Türkiye’de yaşayan kadınların yeterince güneşten faydalanamadıklarını aktaran Dr. Demir, bu nedenle ülkemizde D vitamini eksikliğine bağlı sorunların yaşandığına vurgu yaptı. 

OMEGA -3 BEBEĞİN BEYİN GELİŞİMİNİ ETKİLER Mİ?

Prof. Demir’in verdiği bilgiye göre, gebelikte kullanılan Omega-3, bebeğin beyin ve göz gelişiminde önemli etkiye sahip. Yanı sıra doğum sonrası depresyonu ciddi oranda azalttığı için omega 3 eksikliğinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Çinko ve iyot yetersizliği de önemli problemlere yol açabilecek konular arasında. 

YAŞLILIK YILLARINIZI DÜŞÜNÜN, ÖNLEMİNİZİ ALIN

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre kadın ortalama yaşının 79,4 olduğunu kaydeden Dr. Demir, yaş artıkça yaşam kalitesinin azaldığını, yaşam kalitesini düşüren sebeplerden birinin de idrar kontrol mekanizmalarının yeterli fonksiyon görmemesi olduğunu söyledi.

Kongrede, yaşlanan kadının yaşam kalitesinin azalmasını engellemek için bir tartışma yapıldığını aktaran Demir, “Bu tartışmalardan, ‘yaşlılık yıllarını düşünerek önlemleri yıllar öncesinden alarak kadınlarımızı bilinçli yaşlandırmalıyız’ sonucu çıktı” diye konuştu.

BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ TAKİP NEDEN ÖNEMLİ?

İdrar kontrolünü sağlayan pelvik taban kaslarının nasıl güçlendirileceğinin kadınlara genç yaşlarda anlatılması gerektiğinin altını çizen TJOD 2. başkanının dikkat çektiği bir diğer nokta ise kişiselleştirilmiş takip yöntemleri oldu. 

Jinekolojik kanserlerin yaşla birlikte arttığı gerçeğinden yola çıkan Prof. Demir, “Kişiselleştirilmiş genetik risk belirleme yöntemlerini anlatmalı ve kadınlarımızı bu risklere uygun takip protokollerine yönlendirmeliyiz. Gerekli durumlarda risk azaltıcı operasyonlar yapmak, rutin kontrolleri sıklaştırmak ve kapsamını genişletmek gibi kişiselleştirilmiş takip yöntemleri önermeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.