“Prematüre bebek hayat boyu özen ister”

Türkiye’de her yıl yaklaşık 150 bin prematüre bebek dünyaya geliyor ve bu bebekler başta solunum olmak üzere tüm sistemlerinin gelişmemiş olmasından dolayı diğer yenidoğanlara göre çok daha ciddi takip gerektiriyor.

17 Kasım Dünya Prematüre Günü nedeniyle açıklama yapan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Ayşe Korkmaz Toygar, teknoloji ve tıptaki gelişmeler sayesinde prematüre bebeklerin yaşam şansının arttığını söyledi. Prematüre bebeklerin özellikle ilk üç yıldaki bakımına dikkat çeken Toygar, “Hastanedeki özen evde de devam etmelidir” dedi.

Ülkemizde her yıl yaklaşık 150 bin bebeğin bazen birçok nedenden bazen de hiçbir neden olmadan ‘vaktinden çok önce’ dünyaya geldiğini aktaran Toygar, bu tabloda, anne adayında yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, enfeksiyonlar, rahim ağzı yetmezliği, pıhtılaşma bozuklukları, sigara ve alkol kullanımı, yetersiz gebelik takibi ve düşük sosyo-ekonomik düzeyin önemli rol oynadığını kaydetti.

Gebeliğin 37. haftasını tamamlamadan doğanların, ‘prematüre bebek’ olarak tanımlandığını belirten Dr. Toygar, “Ancak prematüre bebekler de kendi içlerinde ‘yaşam sınırındaki bebekler’ (23-25 hafta), ‘aşırı prematüre bebekler’ (26-27 hafta), ‘çok prematüre bebekler’ (28-31 hafta), ‘orta derece prematüre bebekler’ (32-33 hafta) ve ‘geç prematüre bebekler’ (34-36 hafta) olarak ayrılıyor. Doğum ağırlıkları da gebelik süresine bağlı olarak değişirken bazen 1000 gramdan daha düşük yani neredeyse bir avuç içine sığabilen büyüklükte de karşımıza çıkabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

CİDDİ TAKİP, HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Prematüre bebeklerde başta solunum, kalp-damar, santral sinir ve mide-bağırsak sistemleri olmak üzere tüm organların henüz olgunlaşmamış olduğunu, dolayısıyla bu bebeklerin dış ortamda yaşamaya hazır hale gelmeden doğduklarını ifade eden Prof. Toygar, bu bebeklerin özellikle ilk günlerinde solunumdan kalbe, beyin kanamasından ciddi bağırsak hastalıklarına dek yaşamı tehdit eden birçok sorunla karşı karşıya kalabildiklerini belirtti.

Yaşam şansları eskiye oranla çok fazla olsa da, dünyada ve ülkemizde bebek ölüm nedenleri arasında liste başı olan prematüre bebeklerin özel bakıma ihtiyaç duyduklarının altını çizen Toygar, “Kış aylarında prematüre bebeklerin enfeksiyon riskleri diğer yenidoğanlara göre çok daha yüksektir. Bu nedenle evde de çok özenli bakım görmeleri hayati önem taşıyor. Anne sütünün önemi ise prematüre bebekler için vazgeçilmez ve hayat kurtarıcı nitelikte. Çalışmalar, anne sütü ile beslenen prematüre bebeklerin, anne sütünden yoksun olanlara göre çok daha hızlı gelişme gösterdiğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

AMAÇ PREMATÜRELİĞİN ÖNLENMESİ OLMALI

Prematüre bebeklerin hem aileye hem devlete önemli bir ekonomik, tıbbi ve sosyal yük getirdiğini aktaran ve prematüreliğin önlenmesinin en önemli amaç olduğunu belirten Prof. Dr. Ayşe Korkmaz Toygar, “Doğum hızının azaltılması, gebelerin uygun şekilde izlenmesi ve gebelik ile ilişkili hastalıkların erken tanı ve tedavisi, yardımcı üreme tekniği ile oluşan gebeliklerde çoğul gebeliklerin en aza indirilmesi; prematüre bebek konusunda izlenmesi gerekli stratejiler olarak öne çıkıyor” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.