Pembe İzler Derneği perdeyi meme kanseri farkındalığı için açtı

Pembe İzler Derneği, sanatın gücünü kullanarak yepyeni bir tiyatro oyunuyla sahnelerden izleyicilere seslendi: Kanser Korksun Kadından!

Kadın kanserleri alanında faaliyet gösteren Pembe İzler Derneği üyesi Ayşe Alagöz tarafından kaleme alınan ve meme kanseri hastası bir kadının hayatından kesitlerin sunulduğu “Gülbahar” oyunuyla seyircilere eğlenceli dakikalar yaşatırken, meme kanserine de dikkat çekti. 

Oyun öncesinde ünlü sunucu Melike Öçalan’ın sunduğu bir törenle Gülbahar’ın izleyici ile buluşmasına katkıda bulunan Acıbadem Sağlık Grubu, Atasay ve Durmazlar Holding’e plaketleri takdim edildi.

HER 8 KADINDAN VE HER 100 ERKEKTEN BİRİNİN SORUNU

Ülkemizde her sekiz kadından birinde meme kanserine rastlanıyor. Gülbahar da bu kadınlardan biri. 1970’li yılların İstanbul’unda, sıcak komşuluk ilişkilerinin sürdüğü bir mahallede geçen oyunda; kadın kahramanlar ön planda. Gülbahar; bir yandan ülkemizin sahip olduğu kültürel çeşitliliği, bu zenginlikten kaynaklanan hoşgörü ortamını sahneye taşırken giderek daha fazla kadın için bir sağlık sorunu haline gelen meme kanserine dikkat çekiyor. Meme kanseri erkeklerin de sorunu, zira her 100 erkekten birinde meme kanseri görülüyor.

PROJEYİ GÖNÜLLÜLER HAYATA GEÇİRDİ 

Tamamı gönüllülük ruhuyla gerçekleştirilen proje Elif Dörter’in direktörlüğünde hayata geçirildi. Oyunun yönetmeni ise Berrin Kulya Balkanlar. Sarıyer’deki Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunu büyük bir dikkatle takip eden izleyiciler kimi zaman güldüler kimi zaman da ansızın gelen kötü sağlık haberleriyle sarsıldılar. Ancak sevgi ve dayanışmanın kötü haberlerin üstesinden gelmesi ve “Mutlu son” ile biten oyun, herkese umut aşıladı.

Uzun yıllardır sivil toplum kuruluşlarında çeşitli projeler gerçekleştiren ve Pembe İzler Derneği üyesi olarak da başarılı işlere imza atan Ayşe Alagöz, seyirciyi selamlarken şunları söyledi:

“Gülbahar, meme kanserini merkezine alırken iletişim araçları çok gelişmiş olsa da birbirimize temas etmenin muhteşemliğini ortaya koyan bir oyun. Farklılıklarımıza rağmen birlikte yaşamanın güzelliği ve sahip olduğumuz çok renklilik aslında bizim en büyük zenginliğimiz ve başımıza ne gelirse gelsin bu zenginlik, her zaman çözüm yolu bulmamızı sağlıyor.”

“KADININ HAYATINDAKİ HERKESE SESLENMEK İSTEDİK”

Pembe İzler Derneği Başkanı Arzu Karataş da plaket törenide yaptığı konuşmada böyle bir projeyi hayata geçirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek “Meme kanserinde erken tanı ve düzenli kontrolün önemini ne kadar anlatabilirsek o kadar iyi! Biz de dernek olarak sanatın kalbe de dokunan gücünü kullanarak yalnızca kadınlara değil, kadının hayatında olan herkese seslenmek, bilgi vermek ve farkındalığını artırmak istiyoruz. Ama umudumuzu ve neşemizi, hayata bağlanma gücümüzü de artırarak” dedi. Karataş, birlikte olmanın, dayanışmanın önemine değinerek projeye destek olan tüm kişi ve kurumlara “İyi ki varsınız!” diyerek teşekkür etti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.