‘Pazartesi sendromu’ kalbi vurabilir

Pazartesi senrdomu olarak nitelendirilen sorun, sürekli ve şiddetli yaşanırsa sadece psikolojiyi etkileyen bir durum olarak kalmıyor. Uzmanlara göre, tedavi edilmeyen sorun tüm vücudu olumsuz etkiliyor ve ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Uyarı, Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Erol Özmen‘den geldi. Özmen, sürekli ve şiddetli olan pazartesi sendromunun depresyon ve anksiyetenin yanı sıra kalp – damar sistemi hastalıklarına da yol açtığını belirtti.

KİMLER PAZARTESİ SENDROMUNA DAHA YATKIN?

Kişilik özelliği olarak kaygılı ve depresyona yatkın kişilerde bu sendromun daha sık görülebildiğine işaret eden Prof. Dr. Özmen, “Ama çoğu kişide bunlar olmasa da pazartesi sendromu görülebilir. Bunu yaşayan kişi uygun bir tedavi görmezse, yardım almazsa kişide depresyon, anksiyete bozukluğu hatta kalp damar hastalıkları yani stresle ilgili her türlü hastalık ortaya çıkabilir. Bunlar altta yatan neden olabilir, sonradan da gelişebilir” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.