“Parmak bebeğin” kalbine müdahale

Kalbi doğuştan delik olan 22 günlük Ravza bebeği tedavi eden ERÜ Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Nazmi Narin, prematüre bebeklerdeki kalp deliklerinin kapatılmasında uyguladıkları girişimsel işlemlerdeki başarı ve tecrübeleri artırarak, diğer meslektaşlarına örnek teşkil etme amacında olduklarını söyledi.

Hastanelerinin kadın doğum servisinde 19 Kasım’da 25 haftalık prematüre olarak dünyaya gelen Ravza Hoşafçı‘nın solunum sıkıntısı nedeniyle kuvözde solunum cihazına bağlı şekilde yaşadığını belirten Narin, şunları söyledi:

“Bebeğin kalbi çok yoruluyordu. Yaptığımız tetkikler sonucu bebeğimizin kalbindeki PDA denilen deliği girişimsel olarak kapatmaya karar verdik. Fakat bebeğin düşük doğum ağırlığına sahip olması, işlem sırasında oluşabilecek komplikasyonlar bir riskti. Fakat önceki vakalardan kazandığımız tecrübeler ile kasıktan girerek bu bebeğimizin kalbindeki PDA denilen deliği kapattık. Şuan bebeğimizin sağlık durumu gayet iyi. Solunumu, nabzı normal. Tam iyileşip kuvözden çıkması 1-2 ayı bulur.”

Prematüre bebeklerde kalpte doğuştan oluşan ve kapanmayan deliklerin tedavi edilmesinin iki yöntemle yapıldığı ifade eden Narin, bu yöntemlerden birinin cerrahi yani açık kalp ameliyatı, diğerinin ise kasıktan girilerek yapılan kalp deliğinin kapatılması olduğunu söyledi.

“Girişimsel olanı zor fakat vakanın çabuk toparlanması için iyi bir yöntem” diyen Dr. Narin, şöyle devam etti: “Ancak bu yöntemin deneyimli merkezlerde yapılması gerekir. Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji bölümü olarak daha önce 1 kilogramın altında 5 prematüre bebeğin kalbindeki deliği kapatmıştık. Bu altıncı vakamız. Fakat bu vakanın bir özelliği 750 gram ağırlığındaki prematüre bebeğe uygulanmış olması. Türkiye’de bu ağırlıkta bebeğe yapılan PDA işlemi yok. Dünyada taradık bu ağırlıkta prematüre bebeğe yapılmış bir PDA işlemi yok. Dünyada en düşük ağırlıktaki prematüre bebeğe yapılan girişimsel operasyon diyebiliriz.”

Girişimsel yöntemle kalbindeki delik kapatılan bebeğin annesi Kader Hoşafçı ile babası Mevlüt Hoşafçı da çocuklarını sağlığına kavuşturmasından dolayı ERÜ Çocuk Kardiyoloji ekibine teşekkür etti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.