“Parkinson gençlerde de görülebiliyor’’

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, Türkiye’de şu anda yaklaşık 100 bin Parkinson hastası olduğunu varsaydıklarını belirterek, “Parkinson, yaşla beraber artan bir hastalık ama sadece ileri yaş sorunu da değil. Genç insanlarda da Parkinson görülebiliyor. Erkeklerde kadınlara göre biraz daha fazla görülüyor.” dedi.

Dernek tarafından “Dünya Parkinson Günü” kapsamında, hastalığa dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla İstanbul’da düzenlenen “Parkinson İçin Sen de Durup Düşün” etkinliğinde, hasta ve hasta yakınları bir araya geldi.

Parkinson hastalarıyla yakınlarının, sorunu yönetmede uzmanlar tarafından bilgilendirildikleri etkinlikte konuşan Emre, hastalığa ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu kapsamda “Dünya Parkinson Günü” dolayısıyla 5 ilde etkinlikler düzenlediklerini vurgulayan Emre, “Parkinson’da erken ve doğru teşhis, doğru tedavi, egzersiz ile hasta yakını desteği önemlidir. Tüm hastalara hastalıkla barışık yaşamalarını tavsiye ediyorum. Kesinlikle hastalığa teslim olmamalılar. Parkinson ömür boyu süren, uzun soluklu bir hastalık. Hastalığı iyi tanır ve onunla barışık yaşarsanız, almanız gereken tedbirleri alırsanız, bununla uzun yıllar iyi bir yaşam kalitesini sağlayabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Emre, Parkinson’un başta Alzheimer olmak üzere çok sayıda nörolojik hastalıkla karıştırıldığını dile getirerek, sorunun tespitinin doğru yapılmasının erken tanı için çok önemli olduğuna dikkati çekti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.