Papa’ya prezervatif eleştirisi

Lancet, Papa’yı prezervatif kullanımının AIDS ile mücadelede etkinliği konusunda bilimsel verileri çarpıtmakla suçları.

Papa’nın prezervatif kullanımına ilişkin katolik öğretisini meşrulaştırma girişimi ters tepti.

Geçen hafta, Afrika yolculuğu sırasında uçakta gazetecilere açıklamalar yapan Papa, AIDS’in prezervatif dağıtaracak üstesinden gelinebilecek bir sorun olmadığını söylemişti.

Papa, “Hatta, bu sorunu daha da ağırlaştırır.” da dedi.

Lancet dergisinde yayınlanan başyazıda Papa’nın bu sözleri son derece geçersiz ve kabul edilemez olarak değerlendiriliyor.

Dergi Papa’yı katolik öğretiyi yayabilmek için bilimsel verileri çarpıtmakla suçluyor.

Papa’nın bunu bilgisizlikten mi yoksa kasten mi yaptığını bilemediklerini kaydeden dergi, tıbbi verilerin HIV virüsünün yayılmasını önlemede en etkin yöntemin prezervatif kullanımı olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Lancet dergisinin Vatikan’a karşı ilk kez bu kadar ağır bir dil kullandığı ifade ediliyor.

Roma’daki BBC muhabiri David Willey, Katolik Kilisesinin prezervatiflerin, insanların yaşamını olumsuz etkileyen bir davranışın etkilerini azalttığını ancak bu davranışı ortadan kaldırmadığını düşündüğünü aktarıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.