Pankreas kanserinde hayatta kalma şansını etkiliyor

Pankreas kanserinde hastaların yaşam süresinden dört gendeki değişimlerin sorumlu olduğu bildirildi.

Sonuçları “JAMA Oncology” dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde Rochester Üniversitesine bağlı Wilmot Kanser Enstitüsü, Dana Farber/Brigham ve Kadın Kanser Merkezi ile Stanford Kanser Enstitüsünde pankreas adenokarsinomu olan 356 hasta incelendi.

Tüm vakalarda pankreastaki tümörlü hücreler ameliyatla temizlendikten sonra bilim adamları kanserli doku ve yakındaki normal dokudan DNA örnekleri aldı ve örnekleri kullanarak gelecek nesil DNA dizilimi yaptı.

Araştırma sırasında özellikle KRAS, CDKN2A, SMAD4 ve TP53 genlerinin aktivitesine odaklanıldığı, bu genlerden 3’ünün veya hepsinin değişime uğradığı hastaların ameliyat sonrası hayatta kalma şansı en düşük olanlar olduğu ifade edildi.

Pankreas adenokarsinomunun, en yaygın pankreas tümörü olduğu belirtiliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.