Pankreas kanseri erkeklerde daha sık görülüyor

doktor oneri

Mide ve karaciğerin altında yer alan pankreasın en önemli görevleri, salgı fonksiyonu ile gıdaların bağırsaktan emilmesini sağlamak, mide ve safra kesesinin düzenli çalışmasını organize etmek ve kan şekeri düzeyini ayarlamak.

Tıbbı Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, erkeklerde daha fazla görülen hastalığın, kanser türleri sıralamasında erkeklerde dokuzuncu, kadınlarda onbirinci sırada yer aldığını söyledi.

Pankreas kanseri belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber, iştahsızlık, midede yanma hissi, bulantı, kilo kaybı, sarılık, karın üst kısmında ve belde şiddetli ağrı, karın şişliği, ani ortaya çıkan şeker hastalığı, yağlı ishal, karında sıvı birikmesi şeklinde belirtiler verebiliyor.

Hastalığın başka organlara yayılma eğiliminin diğer kanserlerden daha fazla olduğunu belirten Karagöl, “Hastaların % 85’inde tanı anında başka organlara sıçramış olarak karşımıza çıkarken, bu oran meme kanserlerinde % 40, kalın bağırsak kanserlerinde % 30 civarındadır” dedi.

“Pankreas kanserini tetikleyen faktörler kesin olarak bilinmemekle birlikte, bazı faktörler ile ilişkisi klinikte dikkatimizi çekmektedir” şeklinde konuşan Dr. Karagöl, riski artıran etkenleri anlattı:

PANKREAS KANSERİNİ TETİKLEYEN ETKENLER

1. Yaş: Pankreas kanseri her yaşta görülebilmekle birlikte, risk yaşla birlikte artar. Hastaların % 80’i 60 yaş üstündedir. Ortalama görülme yaşı erkeklerde 63, kadınlarda ise 67’dir.

2. Sigara: Pankreas kanseri olgularının % 30’unin sigara ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Sigara kullanım sıklığı ve süresi oluşum üzerinde etkilidir. Daha yoğun sigara kullanımı daha büyük risk oluşturmaktadır.

3. Cinsiyet: Erkeklerde pankreas kanseri riski daha fazladır.

4. Diyet ve egzersiz: Diyet ve egzersiz hastalık ile ilişkilidir. Meyve, sebze ve lifli besin tüketiminin riski azalttığı, et ve yağlı ürünlerin ise artırdığı düşünülmektedir. Geçmişte kahve alımının riski arttırdığı yönündeki inanış bugün için artık kesin olarak söylenememektedir. Günlük 40 dakika yürüyüş ile kanser riskinin belirgin şekilde azaldığı çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.

5. Aile Öyküsü: % 5-10 arasında genetik yapı ve kanser gelişimi arasında ilişki bulunmaktadır.

6. Kimyasal karsinojenler: Böcek ilaçları ve çeşitli kimyasal maddelerin pankreas kanseri riskini artırdığı düşünülmektedir.

7. Şeker hastalığı: Bu hastalarda pankreas kanseri riski daha fazladır. Bu nedenle şeker hastalığının regülasyonu, diyet ve fazla kiloların verilmesi pankreas kanser gelişim riskini azaltacaktır.

8. Mide cerrahisi: İnce bağırsak ve ülser kanamalarına yönelik daha önceki mide operasyonları sonrasında pankreas kanseri görülme risk artar.

PANKREAS KANSERİNDE HEDEFE YÖNELİK TEDAVİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Erken teşhisin tüm kanser türlerinde olduğu gibi bu hastalıkta da hayat kurtarıcı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hakan Karagöl; cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi olmak üzere 3 temel tedavi yaklaşımı oldugunu söyledi.

Hedefe yönelik ilaçlarla ilgili çok sayıda çalışmanın devam ettiğini dile getiren Karagöl, “Hastaların % 15’i tanı konulduğunda ameliyat edilmesi gereken evrededir. Geri kalan % 85 ise kemoterapi ile tedavi edilir” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.