Pamukkale felç hastalarının umudu oldu

Her yıl 1 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Pamukkale, ileri teknolojiyle tedavi imkanlarının sunulduğu termal tesisle felç gibi ağır fiziksel hastalıklara şifa arayan çok sayıda turistin umudu oldu.

Pamukkale’de kaplıca tesislerinin yoğunlaştığı Karahayıt bölgesinde, 2015 yılında hizmete giren uluslararası tıp merkezinin yabancı devletlerle yaptığı protokolle başladığı termal turizm hareketi sürüyor.

Geleneksel kaplıca tedavilerinin yanında robotik teknolojiler, akupunktur, nöral terapi, elektro terapi, PRP gibi yöntemlerin de uygulandığı merkezde özellikle yüksek ihtisas ve uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklara şifa aranıyor.

2 YILA UZANAN TEDAVİLER

Özel tıp merkezinin Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Sehil, 140 hasta kapasitesi merkezin Almanya, Hollanda, Rusya, Azerbaycan, İsveç, Suudi Arabistan başta olmak üzere 20’ye aşkın ülkeden hastaya hizmet verdiğini belirtti.

Pamukkale’ye yapılan yatırımlarla bölgenin sağlık turizminde uluslararası standarda ulaştığını, sağlığa kavuşturduğu hastalarla ününün giderek yayıldığını belirten Sehil, şu bilgileri verdi:

“AB ve çevre ülkelerin sağlık bakanlıkları ve sigorta kuruluşlarıyla yaptığımız anlaşmalar sayesinde Pamukkale’ye şifa bulmak için gelen turist sayısı her geçen yıl katlanarak artıyor. Yılda 900 – 1000 arası hasta ağırlıyoruz. Burada hastaların 6 aydan 2 yıla uzayan tedavi süreleri oluyor. Anlaşmalar kapsamında gelen hastaların yanında buranın ününü duyarak başvuran da çok sayıda hasta var.

Buraya uçak ambulansla gelip yürüyerek giden hastalarımız oldu. Tüm tedavileri içinde barındıran uzun süreli tedavi imkanı sağlamamız nedeniyle ilgi görüyoruz. Burası diğer tıbbi müdahalelere rağmen iyileşemeyen, çok uzun zaman tedaviye ihtiyaç duyan hastalıkların iyileşmesi için ideal bir bölge. Hastalar burada uygun konaklama imkanları da bulabiliyor. Avrupa’daki rakiplerimize göre 12 ay boyunca tedavi sunabilen bir bölgedeyiz. Rakiplerimiz ancak 6 ay çalışabiliyor.”

“PAMUKKALE ŞİFA BULUNAN BİR MERKEZ OLARAK MARKALAŞACAK”

Yaptıkları bağlantılarla 2018-2019 döneminde çok daha iyi bir performans beklediklerini dile getiren Sehil, Pamukkale’nin “son umutla başvuru yapılıp şifa bulunan bir merkez” olarak markalaşacağını öne sürdü.

Sağlık merkezinde ağırlıklı olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini sunduklarını, ağrı ve dermatoloji ünitelerinin de bulunduğunu kaydeden Sehil, ancak asıl işlerinin felç gibi ağır sorunlara sahip hastaları iyileştirmek olduğunu ifade etti.

“FELÇ HASTASI TEDAVİYE CEVAP VERİYOR”

Almanya’nın Frankfurt şehrinden gelen Muhammet Zincir (26) de merkezde bir yıldır felç tedavisi görüyor.

Baba İbrahim Zincir, yaptığı açıklamada oğlunun trafik kazası sonrasında felç olduğunu, 9 yıl Almanya’da tedavi gördüğünü ancak tedavide aşama kaydedemediklerini belirtti.

Son umut olarak Denizli’ye geldiklerini söyleyen Zincir, “Buradaki tedavi çok iyi gidiyor. Oğlum ayakta durabilme pozisyonuna geldi. Suyun içinde yürüyor. İlk geldiğimizde ayakları düzdü, kolu yapışıktı ve kendinde değildi. Ama burada tedaviye cevap veriyor. Sağ olsun doktorlarımız, dünyada bir tane” dedi.

GAZZELİ REYAN DA AYAĞA KALKTI

Filistin’in Gazze şehrinden geldikleri İstanbul’da bir otomobilin çarpması sonrası beyin kanaması geçiren ve 8 ay komada kalan Hiyam Reyan da Denizli’de şifa arıyor.

7 yaşındaki kızın annesi Eman Reyan, kızının kaza sonrası konuşma ve yürüme yetisini kaybettiğini anlatarak, “Yaklaşık 1 aydır buradayız ve kızım gözle görülür biçimde iyileşiyor. Yavaş yavaş ayakta durmaya ve adım atmaya başladı. Bundan önce birçok merkeze gitmiştik, sonuç alamayınca umutlarımızı yitirmiştik. Burada gayet iyi gidiyor” diye konuştu.

TCDD’de çalıştığı sırada vagondan düşerek beli kırılan Celal Dilbaz da ise 1 yıllık tedavi sonucu değnek yardımıyla yürümeye başladığını söyledi.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.