Oyuncu Rasim Öztekin taksi şoförü oldu, “Kalbimi dinliyorum” dedi

Türk Kardiyoloji Derneği ve Novartis işbirliği ile hayata geçirilen “Hayatı Seviyorum Kalbimi Dinliyorum” bilinçlendirme kampanyası, ünlü oyuncu Rasim Öztekin’in gerçekleştirdiği “Kalp Yetmezliği Sohbetleri” ile devam ediyor.

Kalp yetmezliği farkındalığını artırmak için hayata geçirilen kampanya, düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. Proje kapsamında bir taksinin şoför koltuğuna geçen oyuncu Rasim Öztekin, kalp yetmezliği hastaları olan yolcular ve yakınlarının ilham veren hikâyelerini dinledi.

Hasta ve hasta yakınları ile çekilen, “kalbinidinlesen.com” ve sosyal medya üzerinden yayınlanacak videolarla kalp yetmezliği hastaları ve yakınlarında bilinç düzeyinin artırılması hedeflendi.

“YAŞAMDAN ZEVK ALMAYA BAKIYORUM”

14 yıl önce kendisine kalp yetmezilği teşhisi konulduğunu söyleyen Rasim Öztekin, “Ben de bir kalp yetersizliği hastasıyım. Dolayısıyla bu beni birinci dereceden ilgilendiren bir kampanya. Bana bu işbirliği ilkönerildiğinde çok sevindim. Çünkü ben de birtakım sıkıntılar yaşadım, tecrübeler kazandım. Bu kampanya, kalp yetersizliğinin halk tarafından bilinir olması açısından güzel bir kampanya. Kalp yetersizliği teşhisi bana 2003 yılında kondu. 14 yıldır kalp yetersizliğim var. Uygulanan tedaviyle şu anda gayet iyi bir şekilde yaşamımı sürdürüyorum, yaşamdan keyif almaya bakıyorum” dedi.

“AMACIMIZ HASTALIĞIN FARKINA VARILMASI”

Kalp yetersizliğiyle mücadele eden hastalara hayata sarılmaları tavsiyesinde bulunan Öztekin, “Projenin en önemli amaçlarından biri kalp yetersizliğinin farkına varılması. Bu aslında bizim bir şansımız çünkü en azından biz kalp yetersizliği hastası olduğumuzu biliyoruz ve ona göre yaşıyoruz. Bu avantajla yaşama sarılmak lazım diye düşünüyorum. Hastalara önereceğim en güzel şey hayata sarılmaları, hayatı bırakmamaları. Teşhis almamış kişilerin bacaklarında ödem oluşuyorsa, sık sık nefes darlığı çekiyor ve yoruluyorlarsa mutlaka bir kardiyologa görünsünler” diye konuştu.

“DÜZ YOLDA BİLE NEFES DARLIĞI HİSSEDEBİLİRLER”

Kalp yetmezliğinin gelişmekte olan ve gelişen ülkelerin sorunu olduğuna dikkat çeken TKD Kalp Yetersizliği Çalışma Grubu üyesi Doç. Dr. Hakan Altay, “Türkiye bu sorunu çok net yaşayan bir ülke. Kalp yetersizliği özellikle koroner damar rahatsızlığı olan ve kalp krizi geçiren hastalarda, şekeri, hipertansiyonu olan, kilolu insanlarda, sigara içenlerde görülebiliyor. İlk belirtileri zorlu egzersizlerde nefes darlığı oluyor. Nefes darlığı, kalp yetersizliği ilerledikçe düz yolda yürürken, hatta hastalarımız sırt üstü yatarken hissediliyor. İleri evrelerde ise hastalar oturdukları yerlerde nefes darlığı yaşayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

“70 YAŞ SONRASI 10 HASTADAN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR”

Hastalığın en önemli belirtisinin ödem olduğuna dikkat çeken Altay, “Ödem sonucu ayak cildine bastırdığınızda içeri doğru bir çöküntü oluşuyor. Bu kalp yetersizliği belirtileri arasındadır. Özellikle nefes darlığı yaşayan kişilerin bir an önce doktora başvurmaları gerekiyor. Bu hastalık 70 yaşından sonra neredeyse 10 hastadan birinde görülüyor. Bunu engellemek için belirtiler olmasa bile periyodik kontrollerin yapılması gerekiyor” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.