“Oyuncak Ayı Hastanesi”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi MEDİSEP Öğrenci Topluluğu üyesi öğrenciler, “Oyuncak Ayı Hastanesi” projesi kapsamında çocukların doktor ve hastane korkularını yenmelerini sağlamaya yönelik bir etkinlik düzenledi. 

Proje kapsamında Çocuk Sevenler Derneği İlkokulu birinci sınıf öğrencileri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi ve Bilişimi Anabilim Dalı’nda oluşturulan “Oyuncak Ayı Hastanesi”ne gelerek, kendilerine hediye edilen oyuncak ayılarını, hazırlanan muayene odalarında tedavi ettirdi.

Proje Koordinatörü ve Tıp Fakültesi öğrencisi Aziz Kılıç, projenin Hacettepe Üniversitesinde 2008 yılında başladığını hatırlatarak, etkinlikleri bu yıl Türk Kızılayı Ankara Şubesi ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu kapsamda ilkokul birinci sınıfta öğrenim gören 27 öğrenciye oyuncak ayı hediye edildiğini anlatan Kılıç, çocukların oyuncaklarını temsili olarak hazırlanan hastaneye getirerek doktor ve diş hekimlerine tedavi ettirdiklerini, eczaneden oyuncaklarına ilaç aldıklarını belirtti. Kılıç, çocuklara ayrıca el hijyeni, diş fırçalama, organlar hakkında bilgi verildiğini anlattı. 

Oyuncak ayılarını doktora götüren çocukların empati kurmalarını sağladıklarını, ebeveyn rolü üstlenerek farkındalıklarını arttırdıklarını aktaran Kılıç, “Böylece çocukların kendilerini daha rahat ifade etmelerini, hastane ve doktor korkularını yenmelerini ve kendilerinin farkına varmalarını sağlıyoruz” diye konuştu. 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.