Otistik çocukların diş tedavisinde zorluk

17 yaşında otistik bir çocuğu olan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Gevaş Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Erkan Düz, otistik çocukların diş tedavisinde büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) kayıtlarına göre Van’da 50 otistik çocuk bulunduğunu bildiren Düz, ”Buraya geldiğimizde çocuğumuz beş aylıktı. Van’da yaşıyor olmak, Ankara ve İstanbul’dan uzak bir kentte yaşıyor olmak, zihinsel engelliler ve aileleri için büyük bir dezavantaj oluşturmaktadır” dedi.

DOĞUDA ENGELLİ OLMAK DAHA ZOR
Burada engellilerin haklarının tam olarak uygulanmadığını savunan Erkan Düz, şöyle devam etti:

”Türkiye’de yaklaşık 4 yıl önce çıkan Özürlüler Yasası’nda, devrim niteliği taşıyan yenilikler yapıldı. Ancak bu yasa Türkiye’de tam anlamıyla uygulanmadı. Bu uygulama, doğuya doğru geldikçe daha da zayıflamaktadır.”

Zihinsel engelli çocukların aileleriyle sürekli bir araya geldiklerini ifade eden Düz, bu ailelerle görüştükçe sorunlarının benzer olduğunu gördüklerini, bu sorunlar için birlikte mücadele etmeye karar verdiklerini söyledi.
 
DİŞÇİ KOLTUĞUNA OTURMAYI KABUL ETMİYOR  
Van’da otistik çocuklarla birlikte rehabilitasyon merkezlerine kayıtlı bin 500 zihinsel engelli çocuğun da bulunduğunu bildiren Düz, şunları kaydetti:

”Bütün zihinsel engelli çocukların ve ailelerin en önemli sorunu diş tedavisidir. Bu çocukların hepsinin ağzında çürük diş vardır. Ancak bu çocukların hiçbiri diş hekimi masasına oturmayı kabul etmiyor. Onlardan kan alamazsınız ve incitecek hiç bir şeyi yapamazsınız. ‘İğne vurup anestezi yapalım, sonra dolgu vesaire yapalım’ diyemezseniz. Çünkü ağlarlar, ağızlarını kapatırlar ve asla açamazsınız. Dolayısıyla bu çocuklara genel anesteziyle diş tedavisi yapılması gerekiyor.”

Bir dişin tedavisi için Ankara ya da İstanbul’a gitmek zorunda kaldıklarını, oralarda ise tedavi için aylarca sonrasına sıra verildiğini anlatan Düz, bu bekleme sürecinde küçük bir çürüğün giderek büyüdüğünü, basit bir dolgu ile kurtarılacak dişin tamamen kaybedildiğini söyledi.
 
2 YILDIR ANESTEZİ CİHAZI BEKLİYORUZ  
Van’daki sağlık merkezi ve hastanelerde, diş hekimi koltuğunun bulunduğu yerde genel anestezi ünitesinin, bu ünitenin bulunduğu yerlerde ise diş hekimi koltuğu bulunmadığını belirten Düz, sorunun çözümü için 2007’de Sağlık İl Müdürlüğüne 50 ailenin dilekçe verdiğini bildirdi.

Sağlık Müdürlüğünün bu sorunu gündemine aldığını, yetkililerin bir ünite kurulacağını ve anestezi cihazı alınacağını bildirdiklerini anlatan Düz, ”Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde bir ünite kuruldu ancak bir anestezi cihazı henüz alınmadı. 2 yıldır bir anestezi cihazı bekliyoruz. Keşke bir iş adamı anestezi cihazı bağışlasa da bin 500 çocuğun bu sıkıntısı giderilmiş olsa” dedi.

Anestezi cihazı alınması için birkaç kez ihale yapıldığını ancak bu ihalelerin iptal edildiğini belirten Erkan Düz, şöyle konuştu:

”Bu sorundan dolayı çok sıkıntılıyız. Artık tükenme noktasına geldik. Bu sorunlarımızı valimize anlattık. Bizi dinledi ve yardımcı olacağını söyledi. Ancak aldığımız bilgiye göre Sağlık İl Müdürlüğü yeniden ihale çalışması başlatmış. Bu ihalenin hazırlıkları da en az altı ay sürer.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.