Oruç tutanların beslenme rehberi

Ramazan ayında beslenmeye ilişkin bir açıklama yapan Ergazi, bu ayda oruç tutan kişilerin günlük yeme içme düzeni,beslenme alışkanlıkları ve öğün sayılarının normal günlere göre birdenbire ve tamamen değiştiğini, günlük öğün sayısının düşerken, özellikle kırmızı et, pide, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı ve börek tüketiminin arttığını kaydetti.

Günlük alınması gereken enerjinin, protein, vitamin ve mineral miktarlarının Ramazan ayında değişmediğine dikkat çeken Ergazi, “İftar ve sahur gibi alışılmış öğünler dışındaki beslenme, gün boyu vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin ögelerinin karşılanmasına engel olabilmektedir. Özellikle sahura kalkılmaması durumunda, akşamdan alınan besinler yetersiz kalabilir.Bu durumda ortaya çıkan enerji açığı sağlığı olumsuz etkileyebilir.Bu nedenle sağlıklı kişilerin oruç tutmaları ve bunun için de doğru besin seçimine ve sağlıklı beslenme kurallarına uymaları gerekmektedir” dedi.

Orucu su ile ve 1-2 zeytinle açmanın yeterli olacağını ifade eden Ergazi şöyle devam etti : “Su ve zeytin dışında oruc hafif bir çorba ile açılıp az miktarda peynir ve pide ile devam edilebilir. Sucuk,salam,sosis, yağlı peynirler gibi iftarlıklar aşırı tüketilmemelidir. Bu ürünler ile kolesterol ve kan yağları yükselebilir, kalorisi fazla olduğundan kilo alınabilir. İftar zamanı mideye aşırı yüklenilmemelidir. Bir öğünde tüketim yerine az az sık sık beslenme yapılmalıdır.İftardan yaklaşık bir saat sonra ızgara veya haşlanmış et,balık,tavuk,hindi veya az yağlı etli sebze yemekleri,etli dolma ve sarmalar,kuru baklagiller, yoğurt, salata, komposto, esmer ekmek gibi besinler tercih edilebilir. Bu tür besin seçimi kabızlık oluşumunu da önleyebilmektedir. Bir süre sonra meyve, sütlü tatlı,dondurma veya küçük bir dilim kızartılmamış börek alternatifleri ara öğün gibi kullanılarak sağlıklı bir beslenme düzeni sağlanabilir.Uzun süre aç kalmak iştahı ve doyma eşiğini artıracağından normalden çok fazla miktarda ve hızlı yenebilir.Bu durum kilo aldırabilir,mide-barsak sorunlarına yol açabilir.İftar ve sahur arasında su, çay, ıhlamur, süt, ayran, kefir, komposto suları gibi içecekler ile bol sıvı alınmalıdır”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.