Oruç, koroner kalp hastalıklarını önlüyor

Özel bir hastanede görevli Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, iftar sofrasında kontrolsüz ve aşırı miktarda beslenmenin organizmanın anormalleşmesine neden olduğunu söyledi.

Bazı insanların orucu kilo verme fırsatı olarak algılamalarının hatalı bir yaklaşım olduğuna dikkati çeken Avcı, eğer dikkat edilmezse orucun kilo aldıracağını belirtti.

Avcı, Ramazan süresince kızarmış, aşırı baharatlı, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerektiğini vurgulayarak, orucun sıvı gıdalarla açılmasının da yararlı olduğunu hatırlattı. Avcı, Ramazan sofralarında yavaş ve az miktarda yemeye özen göstermek gerektiğini bildirdi.

Ramazan ayında kalp hastalarının kesinlikle oruç tutmaması gerektiğini vurgulayan Avcı, şu bilgileri verdi:
”Orucun sağlıklı kişiler için yararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Oruç tutan kişilerin kalp damar sisteminde pıhtılaşma olayları azalır. Bunun yanında kalp krizi riski de önemli ölçüde düşer. Oruç sayesinde yararlı kolesterol (HDL) artığı, kötü huylu kolesterolün (LDL) de azaldığı görülmüştür. Koroner kalp hastalığı riskinin de oruç tutanlarda düştüğü görülmüştür. Bu bulgularla sağlıklı kişilerde orucun koroner kalp hastalığından koruyucu olabileceği söylenebilir. Özetle, oruç tutmak sağlıklı insanlar için çok yararlıdır ancak sağlık sorunu olan kişilerin de çok dikkatli olmaları gerekir. Yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle bazı tehlikeler ortaya çıkabilir. Buna dikkat edilmesi şart.”

TEDAVİ EDİLMEMİŞ HASTALAR İÇİN BÜYÜK RİSK

Koroner kalp hastalığı tedavi edilmemiş kişiler için ise orucun riskli olacağını belirten Avcı, özellikle bol yağlı, kalorili ve hızlı yenen iftar yemeklerinden sonra kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğunu vurguladı.

Avcı, kalp krizi geçiren, yüksek tansiyonu ve kalp yetersizliği olan hastalarda, hastalık ilaçlarla kontrol altına alınmış olsa bile oruç tutmanın riskli olduğunu anlattı.

Kalp yetersizliği olan kişilerin genellikle vücutta artan tuz ve suyu azaltmak için idrar söktürücü ilaçlar kullandığını hatırlatan Avcı, bu ilaçların etkisi nedeniyle oruç zamanı aşırı tuz ve su kayıplarından dolayı bayılmaların hatta şokların meydana gelebileceğine dikkati çekti.

Avcı, iftarda ise vücutta aşırı su ve tuz yüklenmesi sebebiyle sınırlı pompalama gücü olan kalbin aşırı çalışmaya zorlandığını belirterek, şunları kaydetti:
”Bir de hızlı ve bol yemek sonrası mide ve bağırsak sindirim sisteminin kan dolaşımı artar bu da kalbe ilave yük getirir. Aşırı yük kalp yetersizliğine yol açar bu yüzden kalp yetersizliği ve kontrolsüz hipertansiyonu olanlarda oruç tutmak önerilmemektedir. Hipertansiyonu olan hastaların oruçlarını açtıklarında özellikle tuzsuz perhizlerine sadık kalmaları gerekiyor.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.