Ortodonti tedavisine yetişkinler de meraklı

Diş Doktoru Hakan Gürcan Gürel, ortodonti tedavisinin, ağız hijyeninin sağlanmasını kolaylaştırarak diş ve diş eti sağlığının korunmasında etkili olduğunu söyledi.

Sadece dişleri kapsayan ortodontik bozuklukların düzeltilmesinde yaşın sorun olmadığını belirten Gürel, her yaşta uygulanabilen bu yöntemin, kısa vadede dişlerin estetik görünümüne ve sağlığına yapılacak akıllı bir yatırım olduğunu ifade etti. Gürel, şöyle konuştu:

”Gelişen teknolojiyle beraber ortodontik tedavi yöntemleri yetişkinlerde de yaygın olarak kullanılmaya başladı. Braketleri düşündüğünüzde aklınıza ilk gelen gençler olsa da ortodontik tedavi, yaşları ne olursa olsun insanlara yarar sağlayabilir. Bugün çok sayıda yetişkin rahatsız edici bir gülümsemeyi düzeltmek için tel takıyor. Hem daha az görünür braketler hem de daha uygun ödeme planları gibi modern ortodontik ilerlemeler, tedaviyi yetişkinler için çekici bir seçenek yapmaktadır. Braketler daha sık görülmeye başlandı. Erişkinlerin ortodontik tedavi görmesi onların kendilerine ne kadar değer verdiğini ve bakımlı olduğunu gösteriyor.”

ORTODONTİ TEDAVİSİYLE DİŞLERİN ÖMRÜ UZAR
Dişsel çapraşıklık ve kapanış bozukluğu olan yetişkin bireylerde diş çürüğü, diş aşınmaları, diş eti ve eklem problemlerinin görülme riskinin artacağına dikkati çeken Gürel, ”Toplumumuzda erişkin dönemde görülen dişsizlik oranı, diş hekimliğindeki gelişmelere paralel olarak geçmiştekine nazaran büyük bir düşüş göstermiştir. Bu olayda beraberinde yetişkin bireylerde ortodontik tedavi ihtiyacının artmasına neden olmuştur” dedi.

Gürel, çeneler arasındaki uyum bozukluklarının yetişkinlerde cerrahi müdahalelerle düzeltilebileceğini belirtti.

DÜZGÜN DİŞLERİN BAKIMI DAHA KOLAY
Düzgün sıralanmış dişlere sahip ağızlarda dişlerin daha kolay temizlenebildikleri için diş eti rahatsızlığının görülme riskinin azaldığını ifade eden Gürel, ortodontik tedavi öncesi, ortodontik tedavi sırasında veya sonrasında hastanın bir diş hekimi ya da periodontist tarafından tedavisinin gerekli olabileceğini kaydetti.

Gürel, estetik yönden kaygı taşıyan erişkin hastalarda ortodontik tedavi sırasında seramik ya da şeffaf materyalden yapılmış braketlerin kullanılabileceğine dikkati çekerek, diğer bir alternatif olarak da braketlerin dişlerin dil yüzeyine (arkasına) yapıştırılarak yapılan ”lingual ortodontik” tedavi şekli olduğunu sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.