Organlarıyla hayat verecek

Medical Park Uşak Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Anestezi Uzmanı Dr. Banu Çırpıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, banyoda düşerek beyin kanaması geçiren ve iki gündür hastanede tedavi gören iki çocuk babası Hüsnü Balta‘nın dün akşam saatlerinde beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi.

Balta’nın yakınlarının organ bağışı kararı vermesinin ardından İzmir Organ Nakil Koordinasyon Merkezi ile irtibata geçtiklerini ve uygun hastaların tespit edildiğini aktaran Çırpıcı, “Gece yarısı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden gelen ekip Uşak’a ulaştı. Balta’nın karaciğeri, korneaları ve iki böbreği başarılı şekilde çıkartıldı. Organlar İzmir’deki çeşitli hastanelerde organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere yola çıktı” dedi. 

Bağışçı aileye teşekkür eden Çırpıcı, “Elbet bir yakınınızı kaybettiğinizde organ bağışı kararı almak kolay değil. Ancak ülkemizde organ bekleyen çok sayıda kişi var. Bağış kararını alan aileye teşekkür ediyorum. Umarım ülkemizde organ bağışı artar” ifadesini kullandı.

İbrahim Balta ise babasının organlarının başka kişilere umut olduğunu belirterek, “Babam da organ bağışına sıcak bakıyordu. Onun aramızdan ayrılmış olması elbette çok üzücü. Ancak organlarının başka bedenlerde yaşayacak olması sevindirici. Hiç tereddüt etmeden bağış kararını aldık” diye konuştu.

Babasının simitçilik yaparak geçimini sağladığının altını çizen İbrahim Balta, şunları söyledi: “İki oğlunu simit satarak büyüttü. Çevresinde çok sevilen biriydi. Üzüntümüz büyük. Ancak tek tesellimiz onun organlarının başka bedenlere hayat verecek olması. Tüm organlarını bağışladık. Ancak kalbi alınamadı. Ben onun sevgi dolu kalbinin başka bir bedende atmasını çok isterdim.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.